ИН4С

ИН4С портал

Не постоји ниједан историјски извор који може да докаже да Дечани и осталих 1 300 манастира на Космету нису српски

“Покушавају да промене идентитетску функцију, односно идентитетску карактеристику одређеног културног добра, па кажу да је Пећка патријаршија хришћанска богомоља, али није српска, него је албанска (косовска). Исто и за Грачаницу итд. То је веома опасно”, упозорио је историчар Дејан Ристић

Манастир Високи Дечани

Историчар Дејан Ристић изјавио је данас да су нетачне тврдње појединих албанских историчара да Високи Дечани нису српско културно наслеђе, да такве тврдње немају ни најмањих додирних тачака са историјским чињеницама и да је то лако проверљиво.

Поводом изјаве албанског историчара Мухамета Маље да су Високи Дечани наслеђе Косова а не Срба, Ристић је гостујући на ТВ “Курир” оценио да је опасно континуирано својатање српског културног наслеђа на КиМ и фалсификовање историје.
Ристић је подсетио да је Оснивачку повељу манастира Високи Дечани, издао краљ Стефан Урош ИИИ Дечански и да је она дуга 5,3м, писана на пергаменту ћирилицом и да је потписује краљ који говори зашто, са којим разлогом оснива манастир Високи Дечани, на којој територији и које поседе даје.

“Ту је и Житије краља Стефана Уроша ИИИ Дечанског, опет на српској ћирилици, ту је кивот краља Стефана Уроша ИИИ Дечанског. Дакле нема никакве дилеме чији су Дечани, и не само Дечани, него чије је српско културно наслеђе на КиМ”, истакао је Ристић.

Међутим, упорним понављањем доводи се до контаминације младих пре свега на Косову али и шире будући да су косовске власти, Албанија и неке друге земље активни у покушају фалсификовања историје, наводи овај српски историчар.

Дакле то није ревизија, то је горе, то фалсификовање историје, истиче Ристић.

“Апсолутно не постоји ниједан историјски извор који би дао и најмању индицију да су Пећка Патријаршија, Грачаница, Лјевишка, Високи Дечани и више од 1.300 манастира и цркава, односно манастира и црквишта, гробаља и некропола и јавних споменика на територији КиМ туђи, односно да нису српски”, нагласио је Ристић.

То је феномен, елемент тоталног рата где ви са једне стране идете ка уништавању популације на одређеној територији, а истовремено са тим идите на систематско организовано уништавање културног наслеђа, и то су Албанци радили деценијама уназад, до скоро, каже он.

“Онда су видели да сцене пењања на кровове цркава, чупање крстова, подметање пожара итд. да је то послало негативну слику у свет о њима, и они су након неколико година анализе дошли до закључка да они то не треба да раде и да је контрапродуктивно”, каже Ристић.

Сада иду са другом причом, да је то “наше културно наслеђе”, каже он.

“Покушавају да промене идентитетску функцију, односно идентитетску карактеристику одређеног културног добра, па кажу да је Пећка патријаршија хришћанска богомоља, али није српска, него је албанска (косовска). Исто и за Грачаницу итд. То је веома опасно”, упозорио је Ристић.

Извор: Косово онлајн

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *