Шарчевић: Родитељи и ђаци ће моћи да бирају модел наставе
1 min read
Фото: Тањуг/Драган Кујунџић, бс
Министар просвете Младен Шарчевић је нагласио да предност у настави уживо имају нижи разреди основне школе, јер дjеца до 12 година по закону не могу сама да остају код куће, као и да је из педагошких разлога важна настава уживо посебно за ученике првог разреда који су на почетку школовања и треба да се прилагоде школској средини.
„Спремили смо неколико модела које ћемо почетком недеље представити медицинском делу Кризног штаба. Моделе смо радили на основу препорука које смо до сада добили“, рекао је Шарчевић.
Он је за Тањуг нагласио да ће сви основци од 1. септембра имати по четири часа у школи и да ће часови трајати по 35 минута. Већ од октобра настојаће да се појача број часова за ученике осмог разреда
Од осам до 11 сати у школу ће долазити ученици првог и другог разреда, термин од 11 до 14 сати резервисан је за трећи и четврти разред, од 14 до 17 – пети и шести, а од 17 до 20 сати је термин седмака и осмаке.
Између смјене сваке групе ученика обављаће се детаљна дезинфекција учионица, а биће обавезно и придржавање препорука лекара – ђаци и наставници морају носити маске, а како би се обезбедило четири метра квадратна по ученику у учионици не сме бити више од 15 ђака.
Осим наставе уживо за родитеље је остављена могућност да бирају, те ако желе њихова дјеца могу пратити и наставу онлајн, али су у обавези да дођу у школу да одговарају и добију оцену.
„Код неког родитеља страх је велики. Такође, имате и породице где је неко позитиван на вирус корона, неко има друго обољење па се плаше да ће деца вирус донети из колектива“, рекао је Шарчевић и појаснио да се већ снимају онлајн часови.
Упитан како ће се обезбиједити довољан број учитеља и наставника уколико одељења морају да се подијеле на максималних 15 ученика, Шарчевић је навео да ће бити ангажовани сви школски ресурси – учитељи из боравка, али и технолошки вишкови који добијају плату, а нису распоређени.
„Ту су и школски психолози, педагози, библиотекари, јер сада је приоритет да се настава стави као основа целе приче. Нико неће бити преоптерећен, водило се рачуна да сви имају 40 часова у радној недељи“, нагласио је он.
Највећи проблем биће организовање наставе у школама у Западној Србији – Сјеници, Тутину, Новом Пазару, гдје је велики број ученика и мањак школског простора.
„Ту не можете да делите одељења у две групе већ морамо у три. Приоритет за наставу уживо ће имати нижи разреди који ће заузимати више термина, те ће једне недеље пети и шести разред имати наставу у школама, а седми и осми онлајн. Следеће недеље у шкоке ће долазити ђаци седмог и осмог разреда“, навео је он.
Школе које су имале боравак за децу, имаће га и убудуће у истом обиму.
Напомиње да ће од септембра дисциплина у школама морати да буде много строжа, те ће тако ученик за неношење маске прво бити опоменут, затим укорен, а уколико настави да скида маску и суспендован.
„Донећемо посебна правила и уредбу која важе у ванредним ситуацијама да ученик може бити суспендован, јер ако буде понављао чешће да скида маску он угрожава безбедност друге деце. Мере морају да се поштују“, навео је он.
Школе ће за наставнике и друго особље набавити маске, а за ученике то ће радити родитељи. Препорука министра је да се за дјецу набаве памучне маске које могу да се перу и које су прилагођене њиховом узрасту.
Припреме за наставу од септембра , како је навео, раде се тако да ђаци имају довољно материјала за квалитетно учење.
Средња школа, појашњава министар, има своје специфичности, разликује се рад у гимназијама, средњим стручним школама, школама које раде по дуалном моделу образовања.
У средњим школама је углавном двосмјенски рад, те ће тако на недељу дана да се смјењују настава у школи и онлајн. Недељу дана ће наставу ће да прате у школи прва и друга година, а у то вријеме трећа и четврта ће да раде онлајн од куће. Затим се смјењују.
(Извор: Тањуг)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


По изв(ј)ештају,
«Број умрлих у Републици Србији у периоду јануар−јун 2020. г. …»
Кад се бавиш ефикасношћу — резултатом.
Као позитивним или негатив(ан).
Било да (ти) је контекст жељени или не.
Кад ти бројање резултата покаже да ниси у праву. Апсолутна (ти) вредност.
Промени књиге.
А може и да се папири направе накнадно. «По Прокрусту»
И да (ли) је и «у реалном» (било) над(ри)реално.
Овде престаје (сва актуелна) прича. За разумне и добронам(ј)ерне учеснике. Остали сигурно настављају.
***((И) са причом).
**(«Републички завод за статистику од 1998. године не располаже подацима за АП Косово и Метохија, тако да они нису садржани у обухвату података за Републику Србију …»)
*(«ко будали шамар» је доказана народна (и терапија) — бар за добар број )
Шамарање нам (иде и) не гине.
А Бог л(иј)ечи
Слава Богу
(од ономад)

„Castigo te non quod odio habeam, sed quod amem“
…“На једном од екуменистичких скупова православни свештеник, подносећи редовни извештај, састављен по принципу „више речи мање дела!“, неочекивано је нарушио екуменистичку етикецију, споменувши постојање тамне силе – демона. Реакција сале била је једнодушна: присутни су се као по команди засмејали као да су чули веселу шалу: „Значи, жив је тај“. Зар ноћна утвара ђавола није већ нестала на светлости данашње цивилизације и културе, као сенка при светлости наступајућег дана?
Има ствари које су видљиве на растојању: што су ближе, то се више губе њихове контуре. Ако човек стоји пред огромним колосом, он не види обрисе и форме, већ само суру боју камена. Демонски свет толико је близу нас, да дистанца између њега и савременог човечанства скоро не постоји. Демонски свет постао је наш свет и зато смо ми изгубили представу о њему. Деловање тог света ми смо приписали себи самима. Да бисмо одредили и схватили било какву појаву, треба да пронађено својства карактеристична само за њу, по којима бисмо је разликовали од других њој сродних уобичајених појава. Но демонски свет, свет зла и лажи, свет мржње према Богу, свет разарања и хаоса, свет очајања и смрти, толико се слио са суштином наше душе, са нашим страстима: гордошћу и жудњом за уништењем, са стремљењем да се срећа нађе у греху и да се чаша тог отрова испије до дна, да смо ми већ престали да схватамо где је граница између човечијег и сатанског. У црквеним песмопојима демон се назива „туђином“.
У чину Великог Канона стоје ове запањујуће речи: „… да не постанем… храна туђинцу“. Сада је тај „туђинац“ постао нама сродан и близак, он више није око нас, већ је у нама. Његови зуби заривају се у наше срце, али ми не видимо непријатеља и зато не можемо да се боримо против њега. Укинувши сам појам ђавола, човечанство се нашло пред судбоносним питањем: зашто је његова историја вашар греха и порока? Због чега се врши толико бесмислених окрутности, каква сила нагони човека да стреми ка злу? Зашто се у души буди необјашњива мржња према светињи? Зашто код неких само име „Бог“ изазива наступе злобе, сличне нападима пароксизма?…“
Со. Може да буде и из Мртвог мора. Мора да се напише.
Мора да буде слана.
Може и да обљутави.
Слану руку дават,
Може да се даје и леви кад се скреће десно, и обрнута ствар, из више разлога.
А понекад је тако природно.
Море солити,
„33. Него иштите најприје Царство Божије и правду његову, и ово ће вам
се све додати.“
(Св. Јеванђеље по Матеју 6:33)
„И Анђелу Цркве у Лаодикији напиши…
знам дјела твоја, да ниси ни студен ни врућ.
О, да си студен или врућ!
Тако, пошто си млак, и ниси ни студен ни врућ,
избљуваћу те из уста Својих.
Јер говориш: Богат сам, и обогатио сам се,
и ништа ми не треба;
а не знаш да си несрећан, и јадан,
и сиромашан, и слијеп, и наг…
Ја оне које љубим карам и поправљам;
зато ревнуј и покај се.
Ево стојим на вратима и куцам…“
Откр. 3, 14-17, 19-20.
…“Ево у чему је грешка савремених људи: они не помиривши се с Богом, што је могуће само у Христу и само у недрима Православља, покушавају да помире све поделе и несугласице света који пропада, који отпада од Бога. Заиста: „мир Христов“ се нуди свима, али га не примају сви, не желе сви да се потруде како би га стекли. Мир Христов од нас захтева удаљавање од „света овог“: не знате ли да је пријатељство према свијету непријатељство према Богу? Јер који хоће свијету пријатељ да буде, непријатељ Божији постаје (Јак. 4, 4). Удаљавање од света подразумева удаљавање од греха, од свега греховног, од људи заражених грехом који се не кају због свог греха. Ово је неизбежно повезано с поделама, несугласицама, с борбом, с „мирним“ односима. Покушај да се организује мир у свету уз заобилажење ових подела, ове борбе, значи затварање очију пред непријатељством између греха и врлине, игнорисање заповести Божијих, подржавање аморала и сваке духовне нечистоте, најразноврснијих страсти.
Свето Писмо страшно разобличава овакво „миротворство“: Махнућу руком Својом на становнике ове земље, вели Господ. Јер од малога до великога сви се дадоше на лакомство, и пророк и свештеник, сви су варалице. И лијече ране кћери народа мојега овлаш, говорећи: мир, мир; а мира нема. Еда ли се постидјеше што чинише гад? Нити се постидјеше нити знају за стид; зато ће попадати међу онима који падају; кад их походим, попадаће, вели Господ (Јер. 6, 12-15).
Време постаје све лукавије, а слатке замамне речи све „меденије“, отров под „устима њиховим“ све смртоноснији, вуци се све чешће облаче у овчију кожу. Лаж се стално шири, гоји се, продубљује се и све више се покрива маском истине. Ватреност вере све више пада на млакост, али нам зато што смо на њу навикли сад већ изгледа као „горење љубави“. И не схватамо да смо несрећни и јадни, и сироти, и слепи, и наги (Апок. 3, 17). Али шта да радимо?…“, архимандрит Лазар Абашидзе
…“For those unfamiliar with the tale, it is set in 1284 in the town of Hamelin, Lower Saxony, Germany. This town was facing a rat infestation, and a piper, dressed in a coat of many coloured, bright cloth, appeared. This piper promised to get rid of the rats in return for a payment, to which the townspeople agreed too. Although the piper got rid of the rats by leading them away with his music, the people of Hamelin reneged on their promise. The furious piper left, vowing revenge. On the 26 th of July of that same year, the piper returned and led the children away, never to be seen again, just as he did the rats. Nevertheless, one or three children were left behind, depending on which version is being told. One of these children was lame, and could not keep up, another was deaf and could not hear the music, while the third one was blind and could not see where he was going…“
One Flew Over The Cuckoo’s Nest – Committed
https://www.youtube.com/watch?v=ehPcYibzUKc
Darko Rundek „Ruke“ – znakovni jezik
https://www.youtube.com/watch?v=1ZNEEDiV1XQ
Pustite bre djecu da idu u skolu sram vas bilo!
Ja dete u skolu ne saljem ni pod razno sve dok ima novih zarazenih! TACKA