ИН4С

ИН4С портал

СНП: Извјештај РСФ потврдио тенденцију урушавања медијских слобода

1 min read
Овогодишњи индекс медијских слобода Репортера без граница (РСФ) показује да је Црна Гора назадовала за једно мјесто по питању медијских слобода. Ове године наша држава се нашла на 105. мјесту, а из РСФ је оцијењено да за годину дана у Црној Гори није било напретка, казали су из Социјалистичке народне партије (СНП).

Илустрација

Овогодишњи индекс медијских слобода Репортера без граница (РСФ) показује да је
Црна Гора назадовала за једно мјесто по питању медијских слобода. Ове године наша држава се нашла на 105. мјесту, а из РСФ је оцијењено да за годину дана у Црној Гори није било напретка, казали су из Социјалистичке народне партије (СНП).

„Црна Гора, о којој представници власти често говоре као о лидеру у региону у европским интеграцијама, нашла се далеко иза Словеније (32. мјесто), Босне и Херцеговине (58), Хрватске (59), Албаније (84), Сјеверне Македоније (92), те Србије (93)“, наводи се у саопштењу.

Из РСФ указују на притиске на професионалне медије и новинаре који се наставља, те на нападе на новинаре који су и даље неријешени.

„Ту се нарочито потенцира убиство главног и одговорног уредника листа „Дан“ Душка Јовановића из 2004, као и покушај убиства Оливере Лакић из 2018. године“, наводи се у саопштењу.

Именовање новог руководства РТЦГ блиског владајућим структурама, како наводе, зауставило је преображај ове куће у истински јавни сервис, а самоцензура је и даље велики изазов.

„Већи број тужби поднијет је против независних новинара и медија иако је клевета декриминализована још 2011. године. Носиоци највиших државних функција на тај начин покушавају да финансијски уруше све медијске критичаре власти“, казали су из СНП-а.

РСФ указују и на пресуду Јову Мартиновићу, независном извјештачу који је оптужен за трговину наркотицима, те на хапшења Гојка Раичевића и Дражена Живковића, уредника портала ИН4С и Борба, који пишу критичке текстове о власти, као и Анђеле Ђикановић, новинарке ФОС-а, због сумње да су починили прекршаје изазивања панике и немира објављивањем наводних лажних вијести.

„Још један од проблема које су уочили РСФ, а на које опозиција и невладин сектор годинама указују, односи се на економске потешкоће са којима се суочавају професионалне медијске куће, те чињеница да велика већина државних институција подржава провладине медије постављајући рекламе у њиховим издањима“, наводи се у саопштењу.

Социјалистичка народна партија Црне Горе годинама уназад потенцира значај слободе медија и извјештавања, као једне од темељних вриједности на којима почива ЕУ. Умјесто да у том смислу, ствари иду на боље, извјештај РСФ потврдио је тенденцију урушавања медијских слобода у Црној Гори.

„Непобитна је чињеница да већина од 92 напада на новинаре остају нерасвијетљени. У тужилаштву годинама раде кадрови који нису у стању да пронађу налогодавце и нападаче на новинаре и медије. На тај начин долази до стварања атмосфере страха, која не погодује развоју медијских слобода“, наводи се у саопштењу.

Држава у којој се дешавају сурови напади на новинаре, а чији се извршиоци и налогодавци годинама не проналазе, те у којој су медији који нису по вољи власти под економским тешкоћама које их доводе до безизлазне ситуације, како су казали, не може претендовати на улазак у клуб најуспјешнијих држава Европе.

„О слободи медија не може се говорити у земљи у којој из врха владајуће структуре долазе отворене пријетње независним медијима“, наводе из СНП-а.

Како су казали, стање у области медија се мора што прије побољшати како би Црна Гора успјела да одговори свјетским стандардима и приближи се остварењу кључног циља – уласку у Европску унију. Уколико се то не деси, додају они, процес приступања ће се пролонгирати до крајњих граница, а о лидерству у региону ни најгорљивији представници власти неће моћи да говоре.

Прочитајте још:

УРА Будва: Је ли родбинска веза са Ђукановићем замјена за грађевинску дозволу?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *