СНП: Побољшању стања неће помоћи неусловна инфективна клиника и шаторска насеља која је испред Клиничког центра
1 min read
СНП, лого
Експанзија вируса корона већ је изазвала проблеме у функционисању економија ширром свијета. Стручњаци најављују појаву економске кризе сличне оној из 2008. године, док берзе биљеже драстичне падове на бројним тржиштима, саопштено је Социјалистичке народне партије.
Они наводе да иако у Црној Гори још увијек немамо регистрован случај вируса, поставља се питање које мјере Влада планира да предузме у случају његове појаве и ширења.
Познато је каква је ситуација настала прије пар дана када су грађани, узнемирани лажним вијестима, испразнили рафове супермаркета.
Да је потребно размишљати унапријед и припремити планове за суочавање са евентуалном кризом, показују и примјери из земаља региона. Наиме, Влада Србије је као најугроженије секторе идентификовала туризам, транспорт и логистику, и донијела одлуку да прва мјера у туризму буде подјела додатних 60.000 ваучера, чиме ће укупно 160.000 ваучера ублажити пад броја страних туриста, истакли су.
Истовремено, Народна банка Србије је, у циљу стимулисања страних инвестиција, смањила референтну каматну стопу за 0,5 одсто како би се повећале кредитне активности. Такође, одлучено је да се уложи додатних 200 милиона еура у инфраструктуру, у циљу подстицања раста. Поред тога, србијанска Влада ће издвојити додатна средства за пензионере, па ће њима у наредних мјесец дана бити исплаћена помоћ од најмање 4.000 динара.
Слично чини и Влада Хрватске која је већ одржала састанке релевантних министарстава са представницима привредног сектора, а чији је циљ креирање пакета мјера за помоћ економији. Премијер Пленковић је у том смислу најавио и попустљивији приступ у вези са јавним давањима (одлагање плаћање пореза на доходак, пореза на добит и доприноса).
Док чека први случај оболијевања од корона вируса, Влада Црне Горе се не угледа на своје сусједе и не планира мјере за суочавање са врло могућом економском кризом, саопштили су из те партије.
Према њиховим ријечима познато је да су наше минималне зараде и пензије прениске да би грађани нормално живјели и у редовним околностима, а камоли у ванредном стању, да су просјечне плате годинама на истом нивоу, а да је наша привреда више него ровита. О штети коју туризам већ трпи због отказивања аранжмана надлежни органи стидљиво говоре.
Зато, питамо: кога ће Влада кривити када несташице, сиромаштво, паника и страх завладају и у нашој држави? Побољшању стања неће помоћи неусловна инфективна клиника која годинама пропада и шаторска насеља која је директор Клиничког центра постављао у њеном дворишту, упркос свом напору љекара да свој дио посла одраде како треба.
Влада не смије чекати последњи час, него већ сада мора предузети неопходне мјере како нас опасности које наилазе не би затекле неспремне, закључили су.
Прочитајте још:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


idite dome pa savjetujte vucica i dacica..corona ne gostuje u crnu goru…