Црно море: Стигао амерички разарач, одмах активиран руски „да га држи на нишану“
1 min read
U.S. Navy/Handout/Getty images/
У водама Црног мора већ су се захуктале војне вјежбе „Си бриз 2019“, у којима учествује укупно 19 држава са 32 брода, 24 авиона и преко 3.000 војника.
Међутим, како пише Спутњик, највећу пажњу јавности изазвало је упловљавање америчког разарача „Ју-ес-ес Карни“, који је наоружан системом противракетне одбране „Еџис“.
Тај портал наводи да је то већ друга „посјета“ тог америчког разарача Црном мору ове године, с обзиром на то да је прошли пут био у априлу у пратњи још једног америчког разарача, како би учествовао у маневрима са поморским снагама Бугарске и Грузије.
Међутим, чим је „Ју-ес-ес Карни“ прошао Босфор, огласила се Црноморска флота руске војске, која је саопштила да су све очи упрте у амерички разарач, као и да ће га током целокупног боравка у водама Црног мора пратити и надгледати руски патролни брод „Сметљиви“ и то свим расположивим електронским и техничким средствима.
Руски аналитичар Јуриј Котенко сматра да су вежбе на мору последњих година другачије од претходних јер имају антируски карактер. „Свима је јасно, и нама и њима, против кога су ове војне вежбе уперене. Јасно и гласно се увежбавају борбена дејства против Русије у акваторији Црног мора, где се украјинске воде третирају као основни мегдан где би се те борбе водиле. Главни задатак флоте је да се позиционира присуство контингента НАТО снага у Црном мору на сталној основи. То није никаква тајна“, наглашава он за Спутњик.
Не треба заборавити да се војни бродови земаља-чланица НАТО-а појављују у водама Црног мора и мимо војних вежби – иако су то пре свега бродови САД, у ове воде стижу и бродови Велике Британије, Шпаније, Француске, Холандије, као и других земаља. Донедавно су у те сврхе коришћене акваторије Бугарске и Румуније. Међутим, све су више интересантније украјинске базе, додаје.
Котенок подсећа и на чињеницу да се у Очакову већ увелико прави војно-поморска база за америчку флоту, као и да је она удаљена од Крима свега сто километара. Свима је јасно против кога ц́е бити усмерени сви ти бродови и сва та техника која у тој бази буде размештена. Томе, додаје, треба придати огромну пажњу.
Треба имати на уму да према украјинском законодавству распоређивање страних војних база у земљи није дозвољено, као и да се страним трупама сваки пут улазак дозвољава специјалним законом на предлог председника. Такав закон је бивши украјински председник Петро Порошенко потписао у марту, за потребе ових војних вежби, којим је обухваћена и дозвола за боравак страних трупа у оквиру предстојец́их украјинско-америчких вежби „Рапид Тридент“, украјинско-румунских маневара „Риверин“, украјинско-британских вежби „Вориор вочер“, као и за мултинационалне маневре „Јаворов лук“.
Међутим, и Русија, односно њена војска има изузетно моћну војну групацију на Криму, али и у акваторији Црног мора, а у стању је да, у случају потребе, искључиво уз помоћ сопствених средстава преузме контролу над целокупном акваторијом Црног мора, па чак и да држи Босфор на нишану.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

