Шта се налази у црној торби, коју носи Путинов тјелохранитељ
1 min read
Чегет; фото: Википедија
Приликом доласка Владимира Путина у Београд, руског предсједника је у стопу пратио тјелохранитељ са црном актовком у рукама. Он се неће одвајати од руског предсједника, а разлог за то је тај што се у торби налазе контроле за нуклеарно наоружање Русије.
„Чегет“, како се назива ова актовка (име је добила по једном планинском врху на Кавказу, а у преводу с балкариског језика значи „црн“), у употребу је ушла средином осамдесетих година, наводи Блиц.
У питању је систем контроле с посебним аудио-видео комуникационим системом „Кавказ“, а који за задатак има да одржава везу између руског шефа државе и штаба у случају разматрања употребе нуклеарног оружја.
„Чегет“ је повезан са системом „Казбек“ (такође назван по једном кавкаском врху) који служи врховној команди за надзор стратешких нуклеарних снага.
Приступ „чегету“ има само предсједник државе, иако се незванично тврди да приступ имају и министар одбране и начелник Генералштаба.

У сврху тестирања и испитивања, Руси су направили мноштво „чегета“, па је тако сваки имао свој редни број. Занимљиво је да се некадашњи предсједник Борис Јељцин бунио што носи „чегет“ са бројем 51, те је захтевао да се његова актовка преправи на број 1.
Анегдоте
За „чегет“ се везују занимљиве приче, а скоро све су се десиле у ери Бориса Јељцина.
Blago ti Komlene sa takom pameti. No dobro ti naplatiš tvoje sposobnost. Pun ti je čanak pa ti je dobro.
Sendvichari su izpizhdjeli… 🙂
Onamo gde krochi Putin zemlja se trese, ovo je jasan signal svim neprijateljima Srbije i Srba da ce biti sprzheni. 🙂
U torbi se nalazi i koverta sa 100 eura namijenjena srpskom narodu, tako da se ukupna pomoć Rusije Srbiji popela na 485 eura.
Хаха,плачите и цркните од муке и љубоморе пр*нољуби англосаксонски.
Cry bitch,cry 😉