Руски дом у Београду: Прозор у свијет руске душе
1 min read
Руски дом у Београду, фото: Спутњик, Дејан Симић
Улога београдског Руског дома више је од улоге једног културног центра. Он је за Србе од оснивања био прозор у свијет руске умјетности, културе и цивилизације, речено је на пријему поводом 85 година од оснивања Руског дома, преноси Спутњик.
Свечаним пријемом у Руском дому обиљежена је 85. годишњица ове најстарије руске културне институције ван граница Русије.
Пријему су присуствовали министри у српској влади, Ненад Поповић, Владан Вукосављевић и Зоран Ђорђевић, изасланик предсједника Србије Никола Селаковић, црквени великодостојници, као и бројни представници јавног, културног и привредног живота Београда и Србије.
Посебни гости били су представници руске дијаспоре широм свијета, као и замјеник директора „Росотрудничества“ Александар Радков, који је пренио честитке које су, између осталих, поводом јубилеја Руском дому упутили руски министар спољних послова Сергеј Лавров, предсједница Савјета федерације, Горњег дома руског парламента, Валентина Матвијенко и руски патријарх Кирил.
„Историја старања Руског дома је посебна и уникална. Тежња хиљада Руса који су остали без отаџбине да на овом мјесту обнове своју културу и многовјековне традиције, наишла је на живи одзив у Србији. Посебно желим да нагласим да ни у једној другој земљи није пружена тако великодушна и свеобухватна подршка и пријем, како од стране владе, тако и од обичних грађана. И заједничким напорима Руса и Срба, за свега годину и по дана, 1933. саграђен је Руски дом, чији јубилеј вечерас славимо“, рекао је Радков.
Под кровом Руског дома, руска заједница у Србији могла је да сачува свој језик и традицију, као и да упозна Србе са њима, додао је.
Ових дана у Србији се обиљежава доста великих, лијепих и славних јубилеја везаних за Први свјетски рат, догађаја који је још јаче повезао Србе и Русе, рекао је изасланик предсједника Републике Србије Никола Селаковић.
Шта је, у ствари тај Радков овим казао, и која питања то за собом повлачи: „Историја старања Руског дома је посебна и уникална. Тежња хиљада Руса који су остали без отаџбине да на овом мјесту обнове своју културу и многовјековне традиције, наишла је на живи одзив у Србији..“ . Па, добро, ког ђавола је тим хиљадама Руса који су пре 85 година у Београду основали Руски Дом Императора Николаја II требало да обнављају своју културу и многовјековне традиције? Ти “Бели“ су, изгледа из чистог беса после Грађанског рата у Русији пребегли у Србију – ма у Совјетији под бољшевицима би им било тако сјајно и бајно… Или? …Не могу се спајати традиције “Белих“ и “Црвених“. Црвени бандити и зликовци су победили – славите њих, ако вам је воља, али не прљајте Беле мешајући их са Црвенима. Славите тај ваш јубилеј од 1944 г. на даље – и на здравље вам!