Годишњица страдалих у Јајинцима
1 min read
Комеморативни скуп поводом годишњице од страдања више од 60.000 Срба, Јевреја, Рома и антифашиста Србије у Другом светском рату у Јајинцима одржан је данас уз присуство председседнице Владе Ане Брнабић и других министара, представника удружења логораша, антифашиста, Народно ослободилачке војске и дипломатског кора.
Представник Удружења логораша Јасеновца Момчило Чекић подсетио је на страдања која су се догодила у Другом светском рату у току само једног месеца, октобра у Јајинцима, Краљеву, Крагујевцу.
Чекић је додао да жели да демантује „повампирене хрватске усташе који тврде да је Јасеновац био прихватилиште за децу“.
„У тим објектима прво нас је напала глад, а онда лоши хигијенски услови. Мало хуманитарне помоћи која је стизала узимале су усташе, а деци шта остане, ионако смо били осудјени на смрт“, рекао је Чекић који је са 5 и по година преживео логор у Јасеновцу.
Он је додао да је 368 логораша евидентирано у удружења, а да су једина социјална категорија која се није нашла ни у једном пропису државе.
„Позивам да се боримо против свакодневног срачунатог кривотворења чињеница о страдању српског народа, а нарочито о броју жртава у НДХ“, рекао је Чекић да је број од 700.000 убијених истина коју нико неће моћи да оспори.
Скуп је организовао Владин Одбор за неговање традиције ослободилачких ратова Србије, а делегацију Владе Србије предводила је премијерка Ана Брнабић, а присутни су били министар одбране Александар Вулин, министарка правде Нела Кубуровић, министар за рад, борачка и социјална питања Зоран Дјордјевић и министар спорта Вања Удовичић.
Церемонији су присуствовали и представници Савеза Јеврејске заједнице, представници Рома, шеф делагације ЕУ у Србији Сем Фабрици и други амбасадори и дипломате.
Председница Владе Србије Ана Брнабић је данас навела да Србија води реалистичну, одговорну и мирољубиву политику и да ће се изналажењем решења за питање Косова и Метохије „одужити свима који су учествовали у стварању историје Србије“.
Она је на данашњој комеморацији посвећеној десетинама хиљада убијених у Јајинцима током Другог светског рата, заједно са другим представницима Владе Србије, представницима Општине Вождовац, Града Београда, удружења СУБНОР-а, логораша, представника Савеза јеврејских општина и неколико удружења Рома положила венце.
Брнабић је навела да је Србија „три пута у 20. веку нападнута (од стране) несразмерне силе“, што је резултирало милионима мртвих, као и да се „Јајинци“ не смеју поновити.
„У ратним сукобима погинуло је и убијено су милиони, многи знани и многи незнани. Свима је заједничко да су бранили своје право на живот и слободу“ рекла је Брнабић и оценила да су Јајинци, заједно са другим стратиштима, „висока школа националног морала“, да су окосница идентитета и културе Србије.
Она је оценила да Србија данас иде „три корака испред“ својих суседа у превазилажењу „наследјених конфликата“, као и да креира нову слику себе у свету.
„Кроз преговоре, упорношћу и трпељивошћу, створили смо широко прихваћену слику Србије као успешне и безбедне земље. Преговорима и (јачањем медјународне позиције) створена су пријатељства која никада раније нису постојала, што је можда највећи искорак у 30 година“, рекла је Брнабић.
Додала је и да Влада Србије трага за најповољнијим решењем за Косово и Метохију и да Србија сада води „реалистичну, одговорну и мирољубиву политику“.
„Резултати те политике биће одуживање свима који су учествовали у стварању славне историје Србије“, навела је Брнабић.
На подручју где се сада налази спомен-парк „Јајинци“ представници окупационих власти су од 1941. до 1944. године убили више од 60.000 људи, Срба и Јевреја, припадника Народноослободилачког покрета и антифашиста.
Жртве су доводјене из концентрационих логора на Бањици и са Сајмишта.
Велики меморијални парк у Јајинцима у оквиру отворен је 20. октобра 1964. године, а споменик жртвама је 1. октобра 1988. године постављен на месту где се раније налазила највећа гробна рака на стрелишту.
Извор: Бета

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

