ИН4С

ИН4С портал

Уставни суд неће о прогону Кнежевића

1 min read
Уставни суд се неће изјашњавати, нити Скупштини Црне Горе давати правно тумачење, о томе да ли је Виши суд прекршио Устав када је посланику Демократског фронта Милану Кнежевићу досудио двомјесечни затвор упркос томе што га штити имунитет.
milan Knežević

Милан Кнежевић

Уставни суд се неће изјашњавати, нити Скупштини Црне Горе давати правно тумачење, о томе да ли је Виши суд прекршио Устав када је посланику Демократског фронта Милану Кнежевићу досудио двомјесечни затвор упркос томе што га штити имунитет.

То је “Вијестима” саопштено из Уставног суда, након што је колегијум предсједника Скупштине, на захтјев ДФ-а, одлучио да упути допис судским властима да допринесу рјешавању новонастале ситуације. Да ли је то и учињено, није објављено из парламента нити из Уставног суда.

Уставни суд не одлучује о поднесцима којима се траже правни савјети и мишљења о појединим питањима, помоћ у остваривању права и интереса, изјављују притужбе на рад државних органа и организација, као и о другим поднесцима којима се захтијева поступање Уставног суда по питањима која нијесу у његовој надлежности”, наводи се у одговору суда.

Вијеће Вишег суда у Подгорици је 26. јула прихватило жалбу Специјалног државног тужилаштва и потврдило казну до два мјесеца затвора за Кнежевића због одбијања да свједочи.

Посланик и члан Предсједништва ДФ-а јуче је поручио да добровољно неће да иде у затвор. Његов адвокат такође је на рјешење Вишег суда уложио жалбу Апелационом суду, објављено је из ДФ-а.

Кнежевић одбија захтјев Вишег суда у Подгорици да достави податке о судији који му је, како је тврдио, нудио да за 10.000 евра укине пресуду због напада на полицајца 2015, због чега је посланик ДФ-а иначе већ одлежао затворску казну.

Виши суд је најприје посланика казнио новчано, а затим и затвором не тражећи претходно од Скупштине да одобри његову кривичну одговрност, иако Кнежевића штити посланички имунитет.

У Уставу Црне Горе пише да се посланик не може позвати на кривичну одговорност, нити се против њега може покренути кривични поступак без одобрења Скупштине, сем ако је затечен у вршењу кривичнг дјела за које је запрећена затворска казна дужа од пет година. Посланик ДФ-а Андрија Мандић се позвао на то када је у скупштинској сали, у четвратак, затражио мишљење колегијума.

На питања да ли је Скупштина достављала захтјев за давање мишљења о уставности одлуке Вишег суда, да ли ће се Уставни суд бавити тумачењем с обзиром да је питање имунитета посланика у надлежности Скупштине, из Уставног суда је поред објашњења да они не дају правна мишљења, одговорено и да они одлучују о “уставној жалби због повреде људских права и слобода зајемчених Уставом, након исцрпљивања свих дјелотворних правних средстава”.

Иначе, у жалби Кнежевићевог адвоката Душана Радосављевића предлаже се Апелационом суду да одбије као неснован предлог СДТ-а или да рјешење укине и врати суду на поновни поступак.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

4 thoughts on “Уставни суд неће о прогону Кнежевића

  1. Па да, чему да се Уставни суд бави таквим тривијалности као што су: незаконит притвор посланика, дискриминација по политичкој и националној основи, застрашивање противника и слично? Господа уставне судије су изнад тога!

  2. KNEZEVICU ,IDI SVJEDOCI I RECI DA TI JE SUDIJA ZA OCJENU PSECIH VRLINA I ATRIBUTA NUDIO DA POSREDUJE U DATUM SLUCAJU !TO NAPRAVI I MOGU TE POTEGNUTI. ZA ….!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *