Година прошла
1 min read
Данас је већина грађана у дубокој моралној анестезији
Пре више од две деценије српски народ је учествовао у грађанском рату. Србија се налазила под међународним санкцијама. Земља је утонула у беду, криминал и безнађе. Иако су бизарна убиства, криминал и насиље постали свакодневна појава, грађани су ипак приметили високог човека у маскирној униформи који се полако гегао уз Таковску улицу са калашњиковом у руци. Снимак београдског паравојника емитован је на РТС-у, а увече су дежурне камере приказале полицијски перформанс хапшења наоружаног самовољника.
Дакле у Србији је и у најтежим часовима било некаквих запрека и отпора општој мржњи, помами и злу. Пре неколико година једна острашћена екстремисткиња извела је овимдогађајем инспирисани перформанс. Прошетала је наоружана београдским улицама. Овог пута нико није реаговао. Да ли је реч о шарму уметнице или је народ напрасно почео да се разуме у уметност или су прилике данас горе него у време када нам САД и СР Немачка нису билиоволики пријатељи као данас?
У наше време се не ратује… Калашњиков је данас небитан. Људски живот у транзицијивреди мање него у рату. Јер у рату неко макар јави ко је погинуо. У транзицији је мало кога брига да ли се неки „лауреат” укидања „сталног радног места” или сиротан којиверује да је транспарентност „право на протест”, збуњен околностима у којима му плачугладна деца, растројен лишио свог безвредног живота. Када смо већ код глади… Ове године је коначно победила политичка опција Чедомира Јовановића,вође ЛДП-а. Грађани нису гласали на изборима да српска влада напусти српски народ са северног Косова, нису гласaли ни за подршку режиму Мила Ђукановића који фалсификује изборе у Црној Гори, нису гласали ни за даљу изградњу партијске државе, нису гласали на за формулу данашње владајуће коалиције која им се уз помоћ медија касније јако свидела…
Није ни битно како су грађани Србије гласали… Србија је тешко притиснута неправедном политиком СР Немачке и САД. Обогаљена је социјалним радикализмом народне већине. Уверењем готово милион бирача да демократија, правда, људска права, права српског народа, модернизација привреде треба да буду подређени потреби да се држава задужује и макар некима, симболично дели незарађено… Колико год Берлин био неправедан, стално задуживање одлука је претходне две владе и хир, далеко више него потреба, већине активних бирача.
Зато је данас већина грађана у дубокој моралној анестезији. Калашњиков је 1992. на београдској улици представљао скандал. Данас није скандал када српски народ организовано посипају пепелом због одвратног злочина који није био злочин српске полиције и који је суђен и кажњен, али исти ти не помишљају да запитају зашто је албанско-косовска полиција прекинула истрагу о убиству деце у Гораждевцу, где су убице жетелаца из Старог Градског, шта је са истрагом Дика Мартија…
Bravo Antiću!
samo prizori potresni, nesrećni i bolesni