Црна Гора небитна за НАТО – зашто онда чачкати руског медвједа
1 min read
Ако све буде ишло по плану, Црна Гора ће бити најновији члан НАТО-а. Према ријечима замјеника генералног секретара НАТО-а Роуза Готемоелера „процес приступања напредује глатко“ и „чека се да се заврше парламентарне ратификације“ тако да би Црна Гора могла постати чланица НАТО-а у пролеће 2017. Али, како та мала балканска држава допринеси колективној безбједности НАТО-а, а самим тим и америчкој безбједност?
Кратак одговор је – никако, објављено је на америчком сајту “The National Interest“.
Тренутно има 28 земаља у НАТО-у. Изван Сједињених Америчких Држава и Канаде, они су сви европски народи. Ако је Европска одбрана главни разлог за НАТО, тешко је видети како Црна Гора доприноси том савезу. Комбиновани БДП европских чланица НАТО-а је преко 17 трилиона долара. Са БДП од 4 милијарде долара, економски способност Црне Горе да допринесе НАТО-у је невидљива. Заиста, БДП Црне Горе је око трећине Албаније, која је најмања за економију НАТО-а.
Умјесто да дода земљу са тако малом економијом, НАТО-у би било боље да све његове чланице издвајају два процента БДП-а на потрошњу за одбрану. Сада, једине земље које троше најмање толико су САД, Грчка, Пољска, Естонија и Велика Британија. Њемачка – највећа европска привреда НАТО-а – троши само око 1 одсто свог БДП-а у области одбране. Мањак због Њемачке и других земаља што не дају свој дио НАТО-у је нешто попут 100 милијарди долара. Дакле, додајући Црну Гору у алијансу учиниће мало да се затвори дефицит.
И са војском која се састоји од око двије хиљаде припадника активног састава и то копнене војске, морнарице и ваздухопловства – такви какви су – неће додавати значајну војну способност НАТО-у.
Из перспективе САД, додајући земљу као што је Црна Гора у НАТО, негативна је ствар. Прво, Црна Гора не додаје никакву способност – економску или војну. Друго, по НАТО члану 5, Сједињене Државе могле би да буду у обавези да бране земљу која је ирелеванта за националну безбједност САД. Није да неко пријети Црној Гори, али ако је земља нападнута од стране власти – чак и Русије – не би направиле да Сједињене Државе буду мање безбједне. Па, зашто би САД ризиковале рат са страним земљама укључујући и Русију због земље која није важна за безбједност САД? Поред тога, Црна Гора би била још једна европска земља која не троши два одсто свог БДП-а у одбрани – што значи још више “слободне вожње“ о трошку америчких пореских обавезника.
Ако ништа друго, додајући Црну Гору у НАТО је потенцијално опасно, јер Русија није превише одушевљена због те могућности. Москва је упозорила да би улазак Црне Горе у НАТО могао водити у неодређене „одмаздне акције.“ Али, зашто чачкати руског медведа? Русија није директна војна пријетња САД или Европи. Њена војска је блиједа сјенка од бившег Совјетског Савеза и – упркос припајању Крима и војне интервенције у Украјини – Русија не пријети да изврши инвазију и прегази Европу. С обзиром да је БДП европских чланица НАТО-а десет пута већи од руског и они троше око пет пута више на одбрану, називати Русију пријетњом границама Европе је хипербола.
Речено је да Русија и даље има нуклеарно оружје и последња ствар коју Сједињене Државе треба да ураде је непотребно непријатељство према једној земљу у свијету која представља потенцијалну опасност егзистенцији. Нити ће помоћи да се подстакне страх да САД и НАТО покушавају да заобиђу Русију (није неразумно претпоставка да је ситуација обрнута.)
На крају крајева, приступање Црне Горе мање говори о НАТО-у, а више о Европској унији. Црна Гора се пријавила за чланство у ЕУ 2009. године и у преговорима је са Европском комисијом од 2012. Премијер Црне Горе (и бивши предсједник) Мило Ђукановић тврди да је чланство у НАТО „још један важан корак ка пуноправном чланству Црне Горе у ЕУ.“ Али, кандидатура Црне Горе за чланство у ЕУ, што је више питање трговине и економије, није разлог да она постане 29. Чланица НАТО-а. Црна Гора није битна компонента европске или америчке безбједности.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ako bise irazili o Natou tada bi rekli d je to ljudsko djubre,shodno tome da nijesmo jos postali dio toga djubreta mada mozemo ,u tom slucaju bi bili brabonjak,za razliku od nasih bivsih republika koje mogu dobot slicna imena ,pa recimo Slovenija suva balega( jer suva moze sluziti kao ogrijevni materijal)dok Rvatska koksoinje go…o,jer je malo a dobro smrdi.Albanija je vec nesto drugo oduvjek je sluzila stranim interesima cak i u komunizmi su bili izuzetak od ostalihzemalja,danas imaju tu ulogu koju svi vdimo a na koju se nasi dobro naslanjaju,ta se rabita nece prekinutu dok se stvari ne rascite u USA,a pitanje i tada,ulaganja nikakva a zarada ogromna,medjutim i tome ce doci kraj,jer i tamo narod zivi maltene kao i kod nas ,i tamo se bogati samo jedan dio drustva,proporcijonalno kao ovamo,tamo su price o Velikoj Albaniji a ovomo jos o cetnicma ,brzo cese to zaboraviti,mlada populacija hoce da zivi ,novca malo a lopova i kriminala mnogo.takvo jedno drustvo mora se urusiti samo od sebe,tako ce i biti.Takve drzave nemaju razloga da od ikoga budu potpomognute,geostrategiski nijesu vise vazne u danasnjem vidu ratovanja,i Autro Ugarska je gradila utvrdjenja pa danas niko nece da ih uzme dzaba,vrijeme je pregazilo tu strategiju,idu nova vremena,i nove podjele i strategije,u takvim planovima nema mjesta za ovakav Montenegro,mnogo je kostao, a nije donijela nista sem blamaze ovakve vlade i rukovodstav koje kobajagi upravlja.Ono sto nijesu rzumjeli nas je spasilo a sreca nece ni razumjeti,takvi su i USA stratezi i Montenegrini kao narod bez korijena i porijekla!
Daj ljudi nemojte se saliti mi smo svjetska velesila u svakom pogledu.Rusija se sva trese od straha.
Naravno da je Crna Gora nebitna za Nato. Ali je Nato veoma važan za Crnu Goru.