Ердоганова гиљотина за новинаре
1 min read
Лидер Турске, Реџеп Тајип Ердоган
После неуспелог војног удара затворено је више од 130 медијских кућа и притворено 20 запослених због сумње да су повезани са Фетулахом Гуленом
У чисткама које су уследиле после неуспелог војног пуча у Турској на удару су се нашли многи новинари и медији за које се сумња да су подржавали исламског идеолога Фетулаха Гулена кога оптужују да је из Пенсилваније повлачио конце у побуни против владе. То изазива забринутост, не само у земљи, него и у свету јер је то озбиљан насртај и на слободу изражавања и на положај новинара.
У Турској су после 15. јула, када је покушан војни удар, затворене 132 медијске куће: 46 националних и локалних листова, шеснаест ТВ станица, 23 радио-станице, петнаест магазина, три новинске агенције, 29 издавачких и дистрибутивних кућа. На тој листи су се нашли тиражни листови као што су „Заман”, „Тараф”, „Бугун”, као и познате ТВ станице Канал турк, Самајлоглу, Бугун…
У неким листовима, као што је „Заман” – доскоро убедљиво најтиражнији дневник у земљи (650.000 примерака) – у марту је уведена принудна управа, а сада је уследио завршни обрачун. Притворено је више новинара, док је главни уредник Екрем Думанли побегао у САД да би избегао хапшење.
У земљи је у последњих петнаест дана притворено 17 уредника и новинара који су наводно имали конкретну улогу у припремању војног удара. То неће бити коначан број пошто се трага још за двадесетак новинара. У страху од прогона неки су побегли из земље. Међу притворенима су у Турској позната пера: Шахин Алпај, Назли Илиџак, Али Булач, Хилми Јавуз.
Медији су последњих година често били на удару властодржаца, али садашње чистке се не памте. „Новинари се не хапсе због писања него због сарадње и подршке коју пружају терористима”, фраза је којом је председник Ердоган раније, а и сада, објашњавао прогоне оних који живе од пера. Они последњих дана страдају због „терористе” Гулена, а раније су прогоњени због курдских сепаратиста.
Новинари нису изузетак. После пуча и увођења ванредног стања, влада је одлучила да се у свим структурама ослободи присталица Гуленовог цивилног покрета „Хизмет”, који, како се званично тврди, има своје људе свуда: у полицији, правосуђу, војсци, привреди, у медијима. У току су чистке, које би, упозорава лидер опозиције Кемал Киличдароглу, лако могле да се претворе у „лов на вештице”.