Припадник Зенге поново осуђен на осам година због мучења војника ЈНА у Загребу
1 min read
Фото: РТВ.РС
Веће Посебног одељења за ратне злочине Вишег суда у Београду осудило је данас некадашњег припадника Збора народне гарде (ЗНГ-Зенге) Бранка Тунића на осам година затвора због злочина над 17 војника ЈНА у логору Ракитје у Загребу, у септембру 1991. године.
Тунић је у одсуству осуђен за кривично дело ратни злочин против ратних заробљеника, јер је мучио војнике који су били у логору, односно злостављао их, тукао предметима, понижавао и терао да певају хрватске песме.
Он није осуђен за убиство војника М.У. за које такође оптужен јер је, како је судија образложила, за то дело пред хрватским судом већ ослобођен од оптужби, након што је утврђено да га је убио у самоодбрани, односно да је у питању нужна одбрана, због чега веће није ни разматрало тај део оптужнице.
Судија је истакла да се не може судити два пута за исту ствар. Ово је првостепена пресуда на коју одбрана и тужилаштво имају право жалбе Апелационом суду. Првом првостепеном пресудом Тунић је био осуђен на исту казну затвора, али је ту пресуду укинуо Апелациони суд и наложио да се понови суђење.
“Пресуда је резултат конформистичког прорачуна председника већа јер би осуђујућа пресуда у делу оптужбе за убиство ратног заробљеника, 19-годишњег војника тадашње државе СФРЈ, М.У, суштински представљала ‘пресуду пресуди’ суда Хрватске којом је убица, разводник Прве гардијске бригаде Хрватске, ослобођен 1996. године, а за то се у условима политичке превласти Хрватске над Србијом у међународним односима у Европи и политичке пенетрације у изборе у Србији, треба одважити”, рекао је за Танјуг пуномоћник оштећених адвокат Душан Братић.
Он је додао да зато председник судског већа одлуку о томе оставља другостепеном суду који ће одлучивати о жалби Србије против те пресуде. Тунићу се судило у одсуству, јер није доступан правосудним органима Србије.
Он је, према сазнањима Танјуга, пореклом с Kосова и Метохије из општине Витина, а сада живи у Хрватској. Тунић се терети да је од 14. септембра до 1. октобра 1991. године у Загребу, као припадник Зенга заједно са више НН припадника исте јединице, кршио правила међународног права за време оружаног сукоба који је тада постојао у Републици Хрватској.
Genocidna Hrvatska zasluzuju medjunarodnu osudu i ukidanje drzave Hrvatske.
Genocidni Hrvati ne smiju nikada imati drzavu.