Европи прети распад на регије
1 min read
Посланици који подржавају одвајање покрајине Каталоније од Шпаније добили су већину места у каталонском парламенту на регионалним изборима, али сама листа странке за отцепљење Хунтс пер си није добила већину гласова. Овој листи, која се надала да ће избори добити тежину референдума за независност, припала су само 62 од 68 седишта потребних за већину у парламенту.
У помоћ је притекла левичарска партија ЦУП са својих десет посланика, па ће сепаратисти у Барселони чинити блок од 72 посланика, што је комотна већина за доношење одлука о отцепљењу.
Због чињенице да овај блок није јединствен јер га чине две идеолошки различите групе, резултати регионалних избора у Каталонији се различито тумаче: заговорници очувања јединствене Шпаније подвлаче да две групе сепаратиста нису добиле довољно гласова свака за себе да би сада могле да покрену процедуру за отцепљење.
Чињеница је ипак да већина од 72 посланика може да покрене у регионалном парламенту иницијативу за референдум о независности и спроведе га у року од 18 месеци.
Шта сад? Мадрид наставља да понавља стари аргумент да устав не дозвољава једнострано отцепљење регијама без сагласности државе Шпаније. Ово инсистирање влада у Мадриду на правним обавезама протеклих година само је појачавало сепаратистичко расположење.
Каталонија је богата регија, па код бирача добро пролази прича о томе да их остатак Шпаније експлоатише, у ситуацији када Мадрид спроводи тешке мере штедње па „ми плаћамо за друге“.
Miroslave, sve što ste rekli je istina s tim što se ne bih „fokusirao“ samo na Špance koji, iako kroz Solanu i Aznara imaju svoj udio u zločinu, ipak nisu formalno priznali tzv. „Kosovo“! Mnogo više od Španaca priželjkujem „kosovski scenario“ Britancima, Francuzima, Njemcima, Italijanima, Belgijancima, Kanađanima, Ukrajincima, a posebno Turcima, Saudijcima sa njihovim „satelitima“ i ubjedljivo najviše Amerikancima!
Памти ли ико у Шпанији свог бившег премијера Аснара? То је онај што је шпанске авионе послао да у саставу НАТО авијације, бомбардују и сеју смрт по Црној Гори и Србији, не тако давне1999. године. Све то у циљу подршке албанским сепаратистима и терористима на Косову и Метохији. Или, сећају ли се Шпанци „свог“ Каталонца Солане, који је те ратне године био генсек НАТО пакта? Није могуће да су ове историјске чињенице „шпанска села“ за Шпанце? Ко пали другоме кућу, нека се не чуду ако ускоро ватра захвати и његову кућу!