Мост преко граница: Руско-српски дијалог о научној и образовној политици
1 min read
Фото: Лола Ђорђевић
На Високој школи за јавну управу и предузетништво Урaлског федералног универзитета у Екатеринбургу 15. априла 2025. одржан је руско-српски семинар “Научна и образовна политика: трендови и прогнозе”, организован у оквиру рада Центра за руско-српска истраживања, недавно отвореног у овом руском граду. У фокусу разговора била су актуелна питања савремене научне и образовне политике у Србији.
Семинаром је модерирао директор Високе школе за јавну управу и предузетништво Алексеј Кљујев.
“Обе наше земље су данас на тачки у којој је нагомилано искуство модернизације научне и образовне политике открило системске проблеме и замке. Ово нам омогућава да јасно видимо шта тачно треба преиспитати и побољшати. Посебно је важно да се ови изазови јављају на позадини интеграције наших научних и образовних система у западне моделе. Као научници, не можемо остати по страни: наш задатак је да анализирамо последице оваквих процеса, утичемо на формирање стратегија и прилагођавамо одлуке које се доносе на државном нивоу. Сврха овог семинара је проналажење обострано корисних области сарадње и уверен сам да смо након овог семинара поставити темеље за заједничко проблемско поље које је од интереса за истраживаче из Русије и Србије и отворити нове могућности за заједничке пројекте”, истакао је Алексеј Кљујев.
Професор Факултета политичких наука у Београду и директор Центра за руске студије на истом факултету, Синиша Атлагић изложио је свој рад на тему “Научна политика у Србији: проблеми и перспективе”, у којој је скренуо пажњу учесницима семинара на следећа питања: наука је данас превише фокусирана на мерење индикаторa; стигла је ера квантофреније – некритичког ослањања искључиво на мерење и прикупљање података; српски истраживачи улажу напоре да се интегришу у глобалне научне мреже, али објављивање чланака у страним научним часописима индексираним у WoS и Scopus је тешко, јер националне теме нису од интереса за такве часописе; важно је одржати равнотежу између националних приоритета и међународне сарадње у науци; српска научна политика после 2000. године фаворизује истраживања која доносе профит и за које постоји интересовање у иностранству и која су по мери WoS, а научна истраживања од националног значаја су скрајнута, што су све елементи неоколонијалне научне политике.
Професор Факултета за образовање учитеља и васпитача Универзитета у Београду и председник УО Института за политичке студије из Београда Урош Шуваковић наставио је семинар излагањем на тему “Проблеми савремене образовне политике у Србији”, у којој је истакао да је Болоњски процес покренуо деидентификацију образовног система у Србији која се огледа у “европеизацији у садејству са мејнстрим идеологијама које долазе из англосаксонског света, док је Болоњски процес у високом школству, при том прилично деформисан у самом спровођењу довео до девалвације научних звања, али и до општег пада квалитета знања на свим нивоима: од основне школе до факултета”.
Професор Шуваковић је нагласио да је “од увођења Болоњског процеса 2005. године закључно са 2014. годином у Србији је, за тих 10 година, докторирало 14.331 лице, док је од одбране прве докторске дисертације у Србији 1907. до 2007. докторирало 17.289 људи”. Дакле, за 10 година нешто мање од 3000 одбрањених доктората у поређењу са претходних 100 година. На крају свог излагања, професор Шуваковић се позвао на тврдњу професора Бечког универзитета Конрада Паула Лиесмана (“Беда европских високих школа има своје име: Болоња” ) наводећи како се она показала се на примеру Србије потпуно истинитом.
Следећег дана, 16. априла, у оквиру XI Међународне научно-практичне конференције “Стратегије развоја друштвених заједница, институција и територија” организоване на Високој школи за јавну управу и предузетништво УрФУ, одржано је предавање професора Синише Атлагића и Уроша Шуваковића студентима са темом “Србија на геополитичкој мапи”.
“Србија не може себи да приушти луксуз јасног избора између Истока и Запада, али дијалог са Русијом остаје стратешки приоритет”, истакао је Синиша Атлагић.
Професор Урош Шуваковић је потом говорио студентима о теми под називом “Револуције у боји у Србији”. Анализирајући овај феномен, он је идентификовао окидач: револуције у боји у Србији (на пример, протести 2000. и 2020.) почињу мобилизацијом незадовољних преко медија, невладиних организација и студентских покрета. Спољни играчи постају лидери: финансирају се активисти, врши се притисак кроз санкције и информативне кампање, ствара се имиџ “народног устанка”, појављују се симболи (пароле, боје), актуелизује се ескалација кроз провокације. Професор сматра да Србија постаје мета због свог геополитичког положаја, јер је контрола над Балканом критична за ЕУ и НАТО. Штавише, већ постоје успешне праксе у историји земље: свргавање Слободана Милошевића 2000. године што је инспирисало западне режисере и невладине организације да понове сценарио.