Гленџа: Срљање и малверзације власти у Будви
На 16 сједници СО Будва донијета је одлука о ликвидацији предузећа Медитеран ВТЕ, тј. постројења за десалинизацију морске воде. Радомир Гленџа, предсједник ГП УРА Будве, сматра да ова одлука осликава све пословне промашаје локалне власти, немилосрдно и недомаћинско коришћење новца из општинске касе, јер постројење које је коштало 10 милиона евра, сада више нема никакву функцију осим да ружи рт Завалу, а нова, савремена и папрено плаћена опрема за десалинизацију пропада и може се продати само као старо гвожђе.
„Локална власт је од самог старта, под наводним притиском да се спаси љетња туристичка сезона због несташице воде, срљала из грешке у грешку, јер док се градило ово постројење, већ су увелико биле постављене цијеви за регионални водовод за који је било извјесно да ће убрзо почети са радом. Умјесто да за неупоредиво мање новца општина уради контрарезервоаре, како би било организовано и равномјерно снадбијевање водом током те критичне љетње сезоне док се не пушти у рад регионални водовод, локална власт је потрошила 10 милиона еура за постројење које се ради у богатим земљама са мало падавина, да би од пустиња направили плодне равнице“, наводи се у саопштњу.
Уз то, како наводи Гленџа, “Водовод” је закључио више него штетан уговор и за минимално утрошену воду из тог постројења, стизали су астрономски рачуни.
„Као ”прави домаћини”, локална власт је преузела дуг од Медитеран ВТЕ од 650 хиљада евра, од “Водовода” Општина је откупила дуг за нагомилане рачуне од 1,4 милиона евра, а сторнирано је још два милиона евра. ЈП “Водовод и канализација” Будва је у 2014 години на име обавеза за дугорочни кредит враћао 815,853 евра, а у 2015. треба да врати милион евра. На крају, одлуком о ликвидацији Медитеран ВТЕ, општина преузима и гаранције за кредит од 5,6 милиона евра пошто већински власник Рубен Ескудеро није вратио дуг. Како Медитеран ВТЕ није производио питку воду и упумпавао у водоводни систем Будве, осим малих незнатних количина, буџет општине Будва је оштећен за много већу суму од 10 милиона евра, а самим тим и грађани који кроз цијену кубика воде и таксе на водомјер отплаћују ово постројење које више никад неће радити“, додаје се.
УРА Будва позива државног тузиоца да утврди ко је одговоран за промашену инвестицију од преко 10 милиона евра, коју ће годинама да враћају становници Будве.
„Ако се поводом ових чињеница не огласе надлежне државне институције, грађански покрет УРА Будве ће у најскорије вријеме организовати протесни скуп, инсистирати да добијемо адекватне одговоре и тако заститимо грађане Будве од намета које им ова власт испоставља на наплату“, закључује се.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

