Бајден: Украјина још није спремна за чланство у НАТО-у
1 min read
Џо Бајден, 24. фебруара 2022.
Предсједник Сједињених Америчких Држава (САД) Џозеф Бајден рекао је да Украјина још није спремна за чланство у НАТО-у, казавши да руски рат у Украјини треба да се заврши прије него што алијанса може да размотри пријем Кијева у своје редове.
Бајден је у ексклузивном интервјуу за Си-Ен-Ен казао да, иако је разговор о скором чланству Украјине у НАТО-у био преурањен, САД и њихови савезници у НАТО-у ће наставити да обезбјеђују предсједнику Украјине Владимиру Зеленском и његовим снагама безбједност и оружје које им је потребно да покушају да окончају рат са Русијом.
Бајден је говорио за Си-Ен-Ен уочи његовог једнонедјељног путовања у Европу, које укључује самит НАТО-а у Литванији, на којем ће рат Русије у Украјини и настојање Зеленског за чланство у НАТО-у бити међу кључним питањима која на скупу.
„Не мислим да у НАТО-у постоји једногласност око тога да ли да уведе Украјину у породицу НАТО-а сада, у овом тренутку, усред рата. На примјер, ако сте то урадили, онда знате – и мислим оно што кажем – ми смо одлучни да се посветимо сваком педљу територије која је територија НАТО-а. То је обавеза коју смо сви преузели без обзира на све. Ако је рат у току, онда смо сви у рату. Ми смо у рату са Русијом, ако је то случај“, истакао је Бајден.
Он је рекао да је опширно разговарао са Зеленским о том питању, рекавши да је украјинском предсједнику рекао да ће САД наставити да обезбеђују безбједност и оружје за Украјину као што то чине за Израел док се процес одвија.
„Мислим да морамо да поставимо рационалан пут како би Украјина могла да се квалификује да може да уђе у НАТО“, рекао је Бајден, напомињући да је одбио захтјеве руског предсједника Владимира Путина прије рата да се обавеже да неће примити Украјину јер алијанса има „политику отворених врата“.
„Али мислим да је преурањено рећи, позивати на гласање, знате, сада, јер постоје и друге квалификације које треба испунити, укључујући демократизацију и нека од тих питања“, рекао је Бајден.