Дијелили и узимали стотине хиљада еура мимо прописа

Вјештак економско финансијске струке Хамид Шабовић, саопштио је јуче да је Прва банка исплатила Виду Рађеновићу 400.000 еура у кешу, али без иједног пратећег папира и документа.
Та исплата обављена је након што су Арапи Рађеновићу уплатили дио новца, односно два милиона еура за куповину земље на Кошљуну, коју је овај прије тога узео на наводно намјештеној лицитацији.
„У банци за све друго постоје папири, осим за ових 400.000 еура. Овај новац није исплаћен у редовном поступку. За ову трансакцију нема транспарентне документације, али на бази налога за пренос, који носе ознаку централе, темељим да је новац исплаћен у Подгорици“, казао је Шабовић у наставку суђења у предмету „Кошљун“.
Он је рекао да је то учињено 27. новембра 2007. године, понављајући да та готовинска исплата није регистрована у банци.
„Па сам наставио даље да трагам… Иако ми је од Прве банке достављен податак да је 400.000 еура исплаћено у марту 2008. године, то нисам прихватио, већ сам закључио… да је 27. 11. 2007. новац исплаћен Виду Рађеновићу. Од 27. до 30. новембра исплаћени су износи од 142.661 и 190.588 еура. Тог 27. новембра догодила се неуобичајена турбуленција, јер салдо није нула. Тражио сам налоге о исплати, али их нијесам могао добити, јер у Првој банци нису могли да нађу у коју сврху је то исплаћено. Није постојао налог ни да се подноси захтјев за пренос, нити да је подигнуто 400.000 еура. Само има електронски налог да је била исплата за СП Луна, а других доказа нема. Нијесам дошао до директног налога да је прималац новца СП Луна и да је то исплаћено од Прве банке, нема налога за готовину са печатом и потписом“, рекао је Шабовић.
Шабовић је казао да је Општина Будва склопила уговор о ороченом депозиту, али да нема доказ да се ради о намјенском депозиту.
„У документацији нисам нашао доказ да се Општина обраћала са захтјевом Првој банци да јој се врати депозит. На бази документације, нисам могао да утврдим како је то банка вратила орочени депозит, а ради се о три транше у децембру 2007“, казао је вјештак.
Он је истакао да на бази расположиве документације није могао да утврди како је банка могла да зна да треба да врати новац Општини.
Шабовић је објаснио да Прва банка није могла да прихвати уплату два милиона од компаније „Пионир инвестмент“ на девизни рачун СП Луне, јер су обје фирме биле домаће.
„На девизни рачун уплаћују се приливи искључиво из иностранства. Нисам испитивао поријекло тог новца, нити одакле је дошао. По правилу Прва банка није могла да прихвати ову уплату од два милиона еура. Не могу се изјаснити који је био мотив да банка овако поступи“, појаснио је Шабовић.
Адвокат Владан Бојић, оцијенио је да је вјештак склопио мозаик без доказа, јер ништа не потврђује да је тих 400.000 отишло компанији СП Луна у којој је Видо Рађеновић био директор.
Вјештак је одговорио да је налаз урадио на основу чињеница.
„Могу са сигурношћу да тврдим да је исплаћено 400.000 еура у готовини. Иако је референт навео да је исплата извршена по налогу Јелице Петричевић, од тога сам одступио, јер се ради о размјени новца, која је легалан посао, и не односи се на исплату 400.000 еура Виду Рађеновићу“, казао је Шабовић.
Он је био категоричан да је новац исплаћен у централи банке у Подгорици.
Петричевич је приговрила вјештаку, рекавши да је новац исплаћен у марту 2008. у филијали Прве банке у Будви, али да је то неко прокњижио у Подгорици.
Вјештак је рекао да је Прва банка самоиницијативно наплатила кредит од фирме “СП Луна”, након што је компанија „Пионир инвестмент“ у име Мухамеда Рашида уплатила два милиона еура за земљу на Кошљуну.
„Банка је самоиницијативно наплатила кредит од СП Луна, на износ од 1.485.000 еура, са рачуна ове фирме без њеног захтјева. У списима предмета нијесам нашао захтјев СП Луне којим се обраћа Првој банци за пријевремену наплату кредита“, казао је Шабовић.
Он је казао да је Виду Рађеновићу незаконито исплаћено у готовини и 115.000 еура.
Објаснио је да је обрађивач налога у банци требао да примијети да предузеће СП Луна прије тог посла није имало веће уплате и исплате новца и да тај случај пријави као сумњиву трансакцију.
„Службеник је морао ово да сигнализира као сумњиву уплату и пријави Управи за спречавање прања новца и финансирање тероризма“, казао је Шабовић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

