Током Другог светског рата преко 4.000 дечака и мушкараца послато је из бивше Југославије у Норвешку као робови.
Немачка окупаторска сила желела је да изгради путеве, железницу и другу инфраструктуру у северној Норвешкој, како би обезбедила линије снабдевања северног фронта против Совјетског Савеза. Ови затвореници који су овде послати као робови, радили су и живели у нехуманим условима. Њих 2.400 је изгубило живот.
Погледајте трејлер:
У Јасеновцу су у договору између немачких окупационих снага и усташког режима раздвојени војно способни мушкарци од 14 до 60 година, у неким случајевима и млађи од 14 година. Са намером да их пошаљу у Норвешку да раде као робови. За ове заробљенике Норвешка је постала последња испостава у усташком геноциду. Док су преостале чланове њихових породица усташе измасакрирале и убиле у Јасеновцу.
Готово сва најмлађа деца која су послата у Норвешку дошла су из Независне Државе Хрватске (НДХ).
Велики број норвешке деце и одраслих помагао је српским логорашима и деци у логорима дајући им храну и одећу, ризикујући тако своје животе.
У Норвешку је послато 102 детета од којих је више од 33 смртно страдало. Најмлађе међу њима имало је само 12 година.
Покретач овог пројекта је Бранко Димовић Димески који живи и ради у Норвешкој (Србин са Косова и Метохије) и продуцент филма СТРАДАЊЕ СРБА У КАРАШЈОКУ.
Филмска екипа у саставу: Горан Вукчевић- редитељ, Драган Виденовић- продуцент, Бранко Димовић Димески- директор и ко продуцент, Бојан Ранђеловић- директор фотографије, Јоханес Солберг- наратор, Кнут Фловик Тхоресен- исоричар, Ђорђе Бојанић- историчар/медији, Александар Динчић- историчар, Андреј Стојановић- музика, Стелла Тхоресен- музика.
Песму за филм ,,33 Анђела” (трејлер) отпевала је финалиста песме за Евровизију (јуниори) Стела Тхоресен 14 година.
Прве сцене филма ,,33 Анђела” о страдању српске деце у нацистичким логорима за време Другог светског рата снимљене су на месту некадашњег логора НДХ Земун (Семлин) на локалитету Старо Сајмиште.
Филмска екипа наредне сцене снимиће у Републици Српској.
СПИСАК СТРАДАЛЕ ДЕЦЕ У ЛОГОРИМА У НОРВЕШКОЈ ЗА ВРЕМЕ ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА:
<
Горњи Сјеничак
1.Бијелић (Ђуро) Миле, рођен 1927.год, 16 година, Србин, убијен логору, Норвешка
2. Бијелић (Петар) Симо, рођен 1928.год, Србин, убијен у логору Беисфјорд – Ботн
3. Лончар (Симо) Никола, рођен 1925.год, Србин, убијен у логору Беисфјорд – Ботн
30. Пуђа Михајло, Новска Јасеновац, 18.03.1925.год, 17 година убијен у логору Беисфјорд – Ботн
31. Тодорић Стојан, Млака, Новска, 16.07.1927.год, 15 година, убијен у логорима Бејсфорд – Ботн
32. Шалиндрија Жарко од оца Димитрија и мајке Ане рођ. 25.12.1926, Србин, Млака, одведен 14 април 1942 године у логор Јасеновац , затим у Норвешку. Страдао у логору Бејсфорд. Имао је 16 година.
Код ажурирања спискова користили смо изворе и истраживања како српских тако и норвешких историчара. Овом приликом истичемо захвалност историчару Славиши Перићу, историчару Кнуту Тхорасену, академику Радмили Тонковић, историчару Ђорђу Бојанићу као и писцу и продуценту Бранку Димовићу Димеском.