Сутра делимично помрачење Сунца
1 min read
Фото: Принтскрин Спутњик
– До помрачења Сунца долази када Месец у свом кретању око Земље заклони део или цело Сунце, односно када се Месец нађе између Земље и Сунца. Разликују се потпуно, прстенасто и делимично помрачење Сунца. Природа је дала да су привидни пречници Сунца и Месеца слични. Иако је Месец далеко мањи, око 400 пута по пречнику од Сунца, он је Земљи 400 пута ближи. Како се Земља и Месец крећу по елипсама, привидне величине Сунца и Месеца се мењају. Зато се понекад дешава да, када су на правој линији ова три тела, Месец не може да заклони Сунце у потпуности, па имамо прстенасто помрачење Сунца, а понекад је довољно велик да га потпуно заклони, па се говори о потпуном (тоталном) помрачењу Сунца. Када ова три тела нису на истој линији већ близу ње, говори се о делимичном помрачењу. Управо то делимично помрачење очекујемо сутра – рекао је др Миодраг Дачић, председник управног одбора Астрономског друштва „Руђер Бошковић”.
У току године могу бити од два до пет помрачења Сунца, а што се тиче Месечевих помрачења њих може и да не буде, а могу да буду и три. Без обзира на већи број помрачења Сунца, она се са једног истог места на Земљи ређе виде од Месечевих. Приликом потпуног помрачења Сунца, Месечева сенка је ширине око 270 километара. Овог пута нас потпуно помрачење Сунца маши.
Многи се још сећају августа 1999. године, када се догодило потпуно помрачење Сунца. Месечева сенка прелазила је тада преко Румуније, а ми смо на кратко то могли видети из северних делова наше земље, посебно из Суботице. Оно што се тада десило јесте да је неко од наших министарстава дало немушто објашњење где је препоручено да се на прозоре навуку застори, да људи не излазе на улицу и то је направило неку врсту панике. Цео свет је гледао потпуно помрачење Сунца, само су код нас биле празне улице, а људи су се крили по кућама. Објашњења стручњака да је ово природна појава, код нас изгледа тада „нису пила воду”.
Потпуно помрачење Сунца над нашом земљом било је 1961. године, када је Месечева сенка ишла преко Копаоника. Тада је на два минута пао потпуни мрак. Овог пута, делимично помрачење, обични суграђани неће ни приметити, осим ако баш гледају у Сунце.
– У сваком случају није препоручљиво гледати директно у Сунце, па тако ни у тренуцима када долази помрачење. Због безбедности очију, помрачење треба посматрати кроз специјалне наочаре за помрачење Сунца, или кроз заштитно стакло апарата за заваривање или кроз добро и обострано на свећу нагарављено стакло. Најбезбедније је посматрати пројекцију Сунчевог лика на бели папир кроз неки оптички инструмент (рецимо телескоп код окулара), или директно кроз њега ако поседује одговарајуће филтере – објашњава Дачић- преноси Политика.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

