ИН4С

ИН4С портал

Пљескавица или књига

knjigeОвогодишњи 58. Међународни београдски сајам књига одржан је под слоганом: „Простори слободе”. Своје књиге и писце представило је око 500 излагача, од тога 48 из иностранства. Почасни гост је била Пољска.

Сајам књига су отворили Олга Токарчук, пољска књижевница и водеће име међу пољским писцима средње генерације, и Љубивоје Ршумовић, један од најзначајнијих савремених писаца за децу. Било је ово признање Ршумовићу, али и књижевности за децу, јер је Сајам књига први пут отворио један писац за децу.

На отварању Сајма књига био је председник владе Ивица Дачић, али не и министар културе Иван Тасовац. Те вечери он је био у Чачку, у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис”. Није стигао да посети Сајам књига ни наредних дана. На Сајму књига није било ни председника Србије Томислава Николића. Ранијих година, председници су волели, уз јако обезбеђење, да се прошетају сајамским халама.

Прошлог четвртка одржан је школски дан, када уз посебне попусте за колективне посете долазе средњошколци и студенти. Доста младог света било је и у среду и петак. Деца су добила слободан дан, наставници узели дневнице – и свима лепо. Много је више, међутим, било оних који су појели пљескавицу, него оних који су купили књигу.

Организаторима Сајма књига је важна посета. Тврде да је била иста као прошле године или нешто боља (ове године регистровано 158.128.000 посетилаца). Чињеница је да је посета Сајму књига, и прошле и ове године, била знатно слабија него претходних година. Мада посета, сама по себи, не значи много; она није мерило квалитета Сајма књига.

Многи издавачи („Дерета”, „Просвета”, СКЗ), били су незадовољни додељеним простором, али су најнезадовољнији били библиотекари, који ове године нису могли слободно да купују књиге, јер их је у томе спутавао Закон о јавним набавкама, који захтева тендере и најмање три понуђача.

И ове године су додељене сајамске награде. За најбољег издавача проглашена је „Паидеја”. Новинари, извештачи културних рубрика, били су другачијег мишљења. Најуспешнији издавач је „Вулкан”, који је настао уједињењем кућа „Алнари” и „Моно и Мањана”, па следе „Геопоетика“ и „Лагуна”. Форум новинара културних рубрика установио је новинарске награде пре 19 година, оне године када је Удружење издавача и књижара Југославије, из политичких разлога, морало да једну од књига Мире Марковић прогласи издавачким подухватом године. У 19 протеклих година новинарске награде су стекле већи углед од оних званичних, јер боље погађају праву мету.

Упркос свему, Сајам књига је и даље једна од најзначајнијих (и највећих) културних манифестација, у овом делу света, а не обичан панађур, како неки злурадо говоре.

Зоран Радисављевић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *