IN4S

IN4S portal

Lazanski: Alijansu interesuje rasparčavanje Rusije, Crna Gora nema šta vojno da ponudi

1 min read
"Ovako, `mufte`, u parlamentu, u kome nema opozicije, odlučivati o tome da Crna Gora uđe u NATO jeste nešto što pokazuje strah od odluke naroda. Naravno da narod ne bi glasao za to, zbog toga `muljaju` i zbog toga idu kroz parlament", ističe Lazanski.

Ulazak u NATO sada je isto kao da odlazite u četnike 1948. godine – Sjevernoatlantski savez u kome Rusija nije član jeste antiruski, navodi vojnopolitički analitičar Miroslav Lazanski.

Vojnopolitički analitičar Miroslav Lazanski smatra da je konačni cilj NATO-a da izađe na ruske granice, te da taj savez čeka trenutak ne bi li Rusiju raskomadao na tri dijela – evropski dio, Sibir i Daleki istok.

„To je cilj Zapada, to je krajnji cilj geopolitike koju on protežira i zagovara od Zbignjeva Bžežinskog, preko Henrija Kisindžera i svih ostalih jastrebova, u smislu geopolitičkih gurua zapadnih zemalja, prije svega SAD“, ističe Lazanski u intervjuu Srni.

On ocjenjuje da je taj cilj teško ostvariv sve dok je na vlasti u Rusiji Vladimir Putin i sve dok je Moskva nuklearna sila.

„Da Rusija nije nuklearna sila, oni bi je već davno rasparčali. E, sad, ko hoće da se upregne u ta kola, da bude dio tog NATO projekta – nek` izvoli“, navodi Lazanski.

Cilj Zapada jeste da kroz NATO Amerika bude prisutna u Evropi, Nijemci pod kontrolom, a Rusija izvan Evrope.

lazanski

On ocjenjuje da su dugoročno, „materijalni resursi Rusije jedna vrsta strateškog cilja Zapada“ i ukazuje na to da ne treba zaboraviti da je bivši američki državni sekretar Medlin Olbrajt svojevremeno rekla da Moskva „nema prava da raspolaže sa svim svojim resursima, jer su to i resursi cijelog svijeta“.

Odluka crnogorskog državnog rukovodstva da u parlamentu, bez referenduma, donese tako krupnu geopolitičku odluku o ulasku Crne Gore u NATO – kosi se sa principima demokratije, kaže Lazanski.

„Ovako, `mufte`, u parlamentu, u kome nema opozicije, odlučivati o tome da Crna Gora uđe u NATO jeste nešto što pokazuje strah od odluke naroda. Naravno da narod ne bi glasao za to, zbog toga `muljaju` i zbog toga idu kroz parlament“, ističe Lazanski.

On ukazuje na to da posljedica ove odluke, u vojnom smislu, po Srbiju neće biti, zato što Crna Gora nema šta da vojno ponudi NATO-u niti Alijansa ima neku mogućnost da stacionira veće trupe u Crnoj Gori, koja nije ni „nešto strateški važna“.

Lazanski ocjenjuje da je „NATO-u samo bilo stalo da se pokrije rupa na ovoj strani Jadrana i da kažu kako sad imaju neprekidan niz obale od Italije, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore i Albanije“.

„Ono što će možda biti neka olakšica za NATO jeste to što kada im brodovi budu uplovljavali u Bar, možda će dobiti bolje mjesto u luci nego što su sad imali. A, inače, pošto je to trgovačka luka, teško da veliki brodovi NATO-a mogu tamo da pristanu“, procjenjuje Lazanski.

On napominje da se i Srbiji „stalno nudi NATO i stalno Srbe pokušavaju da `uguraju` pod ovom ili onom firmom“.

„Stalno su tu neke poruke tipa: `Narod Srbije treba da odluči`. Pa mi znamo da narod Srbije treba da odluči. Ne treba neko na Zapadu da nas na to upozorava. To su vrlo prikrivene, u fin papir umotane, radnje da bi se Srbija na neki način uvukla u NATO,“, navodi Lazanski za Srnu.

On podsjeća da je NATO već prisutan na Kosovu i Metohiji, u Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, a „delimično nešto malo u BiH“, i da se tu ništa bitno za Srbiju vojno ne mijenja.

„Ta vrsta geopolitičkog gledanja na Balkan: `Mi smo okruženi NATO zemljama` nije važna. Pa šta ako smo okruženi? I Austrija i Švajcarska su okružene NATO zemljama. Ono što je vrlo jasno jeste da je srpskom biću, nacionalnom duhu i istoriji imanentan stav vojne neutralnosti.

Srbija je uvijek bila vojnoneutralna i kao samostalna i kao Kraljevina Jugoslavija i kao Jugoslavija nakon 1945. godine. Uvek smo imali jednu vrstu pozicije da imamo dobre odnose sa jednima, drugima i trećima“, napominje Lazanski.

Prema njegovoj ocjeni, „ulazak u NATO sada je kao da odlazite u četnike 1948. godine“, a NATO u kome Rusija nije član „jeste antiruski savez“.

„Zbog čega postoji NATO ako više nema Varšavskog pakta i SSSR-a? Širenje NATO-a do ruskih granica je direktan antiruski projekat i svako ko sad ulazi u NATO je na neki način učesnik antiruskog projekta. To u srpskom narodu ne može da prođe“, poručuje Lazanski za Srnu.

Izvor: RTRS

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “Lazanski: Alijansu interesuje rasparčavanje Rusije, Crna Gora nema šta vojno da ponudi

  1. Nijesu oni sami …
    Ama i oni znaju što je Sizifov pos’o!
    Baš će oni da krenu da dijele Rusiju na tri djela!?
    … Da krenu u rusku zimu!?
    … U smrt da krenu!!!

  2. Srbija i Crna Gora su pod okupacijom NATO-a od 1999. Nemoguće je da se jedan vojni savez, ako pređe prag prisile, vrati na pravne mehanizme. To bi bilo isto kao da Hitler nakon 41-ve pita Srbe hoće li u Trojni pakt ili ne, a već ih je pre toga bombardovao.

    Glasanja i ratifikacije se organizuju da bi NATO očuvao sebe, svoje proceduralne okvire, a ne zato što ga interesuje šta građani Srbije, Crne Gore… misle o tome. Niti bi u slučaju mogućeg rata, Rusija uplovljavala na crnogorsku obalu, a da su prethodno Hrvatska i Albanska obala zauzete NATO-om, to je vojni nonsens.

    G. Lazanski je u pravu kad kaže da je retorika „okruženi smo NATO zemljama“ glupa, pošto je početna retorika bila „okruženi smo ne-NATO zemljama“ i onda mic-po-mic… postadosmo okruženi NATO-zemljama, pod izgovorom da će ne-NATO zemlje da nas ugroze. Toliko su ne-NATO zemlje opasne, da ne ostade niko ko nije u NATO-u.

    Ali, g. Lazanski bi trebalo da objasni kakav je to oblik neutralnosti u kojoj se njegova politička partija SPS, nominalno pro-ruska, konstantno oslanja na parlamentarnu podršku pro-atlantskog SNS-a. Je li neutralnost isto što i „podela političkog plena“.

    Ali, kako se to kaže u filmu „Novembarski čovek“, istočni Berlin je prošlost, novi front je u Beogradu:)

  3. Ako pristupanje Evropskoj uniji ima taj predznak demokratskih principa i veće demokratičnosti društva, učlanjenje u NATO savez sada ima čisto antiruski karakter. Može li NATO biti odbrambeni vojni savez ako bez odobrenja UN bombarduje koga mu se,gdje i kad, prohtje ( od SCG, preko Iraka, Libije, Sirije…)? Možete li hipotetički i zamisliti: Crnu Goru sjutra u ratu protiv Rusije ? „O tempora, o mores !“

  4. Prećera ga Lazanski!
    Rijetko ti on griješi, ali kad grješi onda je to kolosalno!
    … Cilj, da podjele Rusiju na tri dijela!???
    Kao i onome želja da bude kapetan bijele lađe …
    Ne zajebavaj, Lazo, duše ti!

    1. U San Dijegu , 2008 , sam licno na nekoj lokalnoj televiziji gledao javni sastanak 5 clanova sive eminencije Usa : Kisindzer , Olbrajt , Holbruk …… na kojoj je Olbrajt izjavila to sto kaze Lazanski a svodi se na to , ugrubo , da Rusija ne zasluzuje da bude tolika kolika je , da ne moze da zauzima pola svijeta i vise manje da joj se mora uzeti Makar Sibir za Planetarne potrebe. Svjedok sam toj i takvoj izjavi. Doduse Kisindzer je nevoljno vrtio glavom ali otom potom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *