ИН4С

ИН4С портал

Гарчевић: У НАТО се може и без референдума (ВИДЕО)

1 min read

Црногорски Устав не предвиђа организовање референдума поводом чланства у НАТО-у, јер се не губи дио суверенитета и не преносе надлежности као у случају учлањења у ЕУ, оцијенио је национални координатор за алијансу Веско Гарчевић.

sv Petar

“Чланством у алијанси Црна Гора не губи дио свог суверенитета и не преноси своје надлежности на тијела НАТО-а. Референдум би се морао одржати у случају чланства у ЕУ, јер се дио суверених права преноси на Европску комисију“, образложио је Гарчевић током разговора у Беранама са представницима Удружења пољопривредних произвођача, пензионера и бораца-антифашиста из Другог свјетског рата.

Он је рекао да су само три државе чланице организовале референдум, а да су остале о томе одлучивале у парламенту:

“О евроатлантској будућности Црне Горе средином септембра ће се водити дебата у Скупштини на основу иницијативе групе посланика који су предложили резолуцију о евроатлантској интеграцији”.

ne u nato

У саопштењу Комуникационог савјета за чланство у НАТО-у наводи се да је питање отварања потенцијалних НАТО база на територији Црне Горе и положаја страних војника било у жижи интересовања учесника.

Гарчевић је објаснио да државе чланице НАТО-а суверено одлучују о отварању војних база на својој територији и да се базе не могу отворити без пристанка државе домаћина:

“Већина чланица нема базе на својој територији, као што их немају ни државе из нашег сусједства које су недавно постале чланице: Хрватска, Словенија, Албанија“.

Указао је да неке неутралне државе Европе, по величини сличне Црној Гори, као заштиту неутралног статуса на територији имају присуство војних база и страних трупа.

“Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг, иначе социјалиста по политичком опредјељењу, долази из Норвешке, чланице алијансе која на својој територији нема базу“.

ne-u-nato-ruka

Учесници су, саопштено је, жељели да се информишу како су интеграција у евроатлантске структуре и интеграција у ЕУ повезани, да ли је неутралност алтернатива чланству, који су трошкови чланства, а колики би били трошкови за одбрану у случају неутралности.

Беранце је интересовало и како чланство утиче на економски развој државе и да ли се то одражава на положај пољопривредних произвођача.

“Андрија Стојановића из Удружења пољопривредних произвођача и предсједник Првог удружења пензионера из Берана Бошко Влаховић најавили су да ће та удружења у другој половини септембра у том граду организовати јавну трибину о чланству у НАТО-у гдје, осим представника из Комуникационог тима, очекују учешће и представника дипломатског кора“.

Извор: Мина/Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *