ИН4С

ИН4С портал

Двадесет година Декларације: Стара завјетна мисао српског народа није изгубила на значају (ВИДЕО)

1 min read
"Ми смо прије 20 година као политичка организација која се тада звала Народна странка и на чијем челу био проф. Божидар Бојовић потписали Декларацију о сарадњи са ДСС-ом. До данашњег дана имамо веома добру сарадњу о оним основним питањима које значе очување нашег националног идентитета, српског језика, заштите СПЦ и бриге о спрском народу на којем год простору да он живи," казао је предсједник НСД-а Андрија Мандић.

Синоћ је у просторијама Нове српске демократије обиљежено 20 година од потписивања Декларације са Демократском странком Србије о програмском и коалиционом повезивању. Декларација су 16. јула 1997. године потписали у име ДСС-а др Војислав Коштуница и у име Нaродне странке др Божидар Бојовић.

Јубилеју су поред представника НСД-а присуствовали и предсједник ДСС-а Милош Јовановић и његов сарадник Александар Поповић, министар у влади Војислава Коштунице.

„Ми смо прије 20 година као политичка организација која се тада звала Народна странка и на чијем челу био проф. Божидар Бојовић потписали Декларацију о сарадњи са ДСС-ом. До данашњег дана имамо веома добру сарадњу о оним основним питањима које значе очување нашег националног идентитета, српског језика, заштите СПЦ и бриге о српском народу на којем год простору да он живи,“ казао је предсједник НСД-а Андрија Мандић.

Он је најавио иницијативу да се започета акција настави, и казао да ће на данашњој Видовданској академији у Бару говорити Милош Јовановић који ће Србима у Црној Гори пренијети поруку како је из Београда замишљено да буду са Србима у Црној Гори, а онда како сви заједно да брину о КиМ, „да никада не дозволимо да та наша најважнија тачка, наше најважније упориште, буде препуштено на милост и немилост онима који желе да га одвоје од Србије, да га направе некаквом државном творевином, која би у суштини била антисрпска и гдје би наше светиње остале светиње неког другог народа и неке друге државе.“

„Имамо нашу заједничку борбу коју настављамо,“ нагласио је Мандић и додао:

„Наш је национални задатак да одговоримо, да се сачувамо, да се заштитимо и да будемо заједно. Стара завјетна мисао српског народа – да сви Срби буду под једним државним кровом није ни данас изгубила на значају. Надам да ћемо успјети да заједнички радимо како су радили наши велики преци и она чувена и најбоља генерација с почетка 20. вијека која је успјела да све српске просторе стави под један државни кров.“

Лидер НДС-а је прокоментарисао и сјутрашње сјутрашње засиједање Скупштине Црне Горе на којем ће се расправљати о скидању имунитета функционеру ДФ-а Небојши Медојевићу.

„Прва и највећа жртва досадашњег прогона ДФ-а је наш Михаило Чађеновић, који се већ пуних 5 мјесеци налази у затвору и служи на понос српском народу и служи као путоказ како треба да се понашају сви Срби кад се нађу у невољама,“ казао је он и напоменуо да још људи из ДФ-а лежи у Спужу:

„Битка не може да стане, мора да се настави. Мислимо да ћемо успјети да одбранимо како нас тако и наше националне интересе.“

Јовановић: Сарадња са НСД је братство које веома ценимо

„20 година је прошло од потписивања Декларације, и не би могли да кажемо да је све на боље кренуло,“ напоменуо је предсједник ДСС-а Милош Јовановић.

„Није кренуло на боље за српске земље и српски народ – Косово и Метохија, Црна Гора, Бања Лука опстаје колико- толико,“ подсјетио је он и истакао:

„Огромна нас борба чека. Из ДСС-а ћете увијек имати подршку. Верујем да ДСС има велике шансе да значајно утиче на политику Србије. Радићемо на консолидацији странке и консолидацији Србије јер без матице, без снажног Београда, без снажне подршке из Београда нико неће моћи да направи неки велики резлутат. Београд је тај који мора да даје сву подршку: да би српско питање решили на најбољи могући начин, да би српски народ опстао, са својом ћирилицом, идентитеом, косовским заветом. Велика је борба пред нама.

Јовановић је истакао да је сарадња са Новом српском демократијом „братство које високо ценимо“. 

Декларација између ДСС-а и Народне странке

1997. године потписан је споразум рема којем је договорено да странке на савезном нивоу дјелују усаглашено, те да, када је у питању Република Српска настоје да политику усагласе са њеним интресимa. Такође, договорено је да се на републичком нивоу узајамно консултују о свим облицима сарадње са трећим лиицима, али и да се међусобно помажу. Они су се договорили и да без обостране сагласности неће учествовати у савезним органима власти.

 

Демократска српска странка и Народна странка потписале су Споразум имајући истовјетно програмско опредјељење: политичко и државно јединство српског народа и демократско уређење.

Они су тада потврдили и ставове из Декларације донијете 15. јула 1993. године према којој је, имајући у виду интересе српског народа, потребно демократско преуређење државне заједнице Србије и Црне Горе.

Представници двије станке тада су закључили да је демократски уређена федерација најбољи облик државног уређења јер тадашња постојећа постојећа државна заједница није представљала израз националног јединства и није била ваљан основ за успостављање слободе и демократије. Федерација је требала да осигура снажну моралну, материјалну, духовну и политичку подршку Србима у расијању а посебно онима који су распадом СФРЈ остали изван граница Србије и Црне Горе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Двадесет година Декларације: Стара завјетна мисао српског народа није изгубила на значају (ВИДЕО)

  1. На жалост, ово је све тандара-мандара прича. Прича ради приче… Подсјећање на нешто потпуно небитно и промашено.

  2. Božidar Bojović uz fužno poštovanje, njegove ličnoti nikada nije u ime Narodne stranke mogao potpisati ovaj dokument iz prostog razloga što nikada nije bio njen predsjednik. Zati vam je svaka istina ovakva. Ne treba to da čudi nikoga ko poznaje urenika portala g. Raičevića, koji je odavno postigao sklad između svoje unutrašnjosti i spoljašnjosti, Naime, štetan je koliko je i težak.

  3. Božidar Bojović je bio inteligentan čovjek i visoko poštovan kao ljekar i od onih koji se nijesu slagali sa njegovim političkim stavovima. Mogu samo da pretpostavljam kako je došlo do toga da ga naslijedi Mandić koji je ipak čovjek skromne i veoma ograničene inteligencije.
    Pretpostavljam da je jedini razlog da ga Bojović primi u stranku bio taj što je unuk poznatog četničkog vojskovođe (koji je osuđen na smrtnu kaznu zbog zločina koje je napravio u ratu). Vjerujem da se danas debelo kaje zbog toga a koliko se sjećam negdje je i dao takvu izjavu. Možda ga je zavarala da toliko vjeruje u svoje “mlade lavove“ i nesumnjiva Danilovićeva inteligencija i elokventnost. I razlaz Danilovića i Lekića sa Mandićem je njihova procjena da takva neinteligentna i primitivna politika nema budućnost.
    Uglavnom dragi komšije i sugrađani Srbi, srećan vam put u provaliju sa Mandićem. Želio sam vam nekoliko puta ispričati kakve je zločine pravio Mandićev đed jer mi je to dobro poznato, ali mi na žalost administrator to ne dozvoljava.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *