ИН4С

ИН4С портал

Знате ли колико је Срба било у ЦГ док смо пјевали ‘Опрости нам Дубровниче?‘ Мило је кривац!‘

1 min read

Старији ће се сјетити Славка Перовића, предсједника Либералног савеза Црне Горе, који је упориште имао на Цетињу, у самом срцу црногорске државности. Градићу међу гудурама, тридесетак километара од мора, што вјековима слободу дише пуним плућима, пише Слободна Далмација.

Види се то на сваком кораку. Трагови славне, велике прошлости свуда су око вас. Резиденције некадашњих велепосланстава још одишу шармом, ексклузивношћу, а рестаураторска рука удахнула им је нови живот. Цетиње је споменик само по себи: времену кад је мала балканска држава, која се јуначком борбом ослободила турског зулума, па на Берлинском конгресу доживјела признање.

Након распада Југославије, мањи дио Црногораца видио је пут у наставку државности, укинуте 1918. фамозном Подгоричком скупштином, око које се Срби и Црногорци никад неће сложити. Према првима она је била легитимна и као таква израз воље већине грађана о присједињењу Србији, а други као почетак срамне окупације због које су, најбољи међу Црногорцима, у Божићном устанку (1918 – 1929) положили животе.

„Деведесетих, кад се Југославија распала, почела је та идеја од Вешовића у Сарајеву. Вуксановић, Вукмановић, Славко Перовић…, и та екипа. Они су обновитељи црногорске државе, и ево докле смо догурали“, поносан је Драган Пејаковић, до гроба вјеран Перовићев либерал, али истовремено забринут за судбину државе коју не „зарезује“ готово пола њених становника.

На зеленом и зеленашком Цетињу, Славко Перовић, чија је странка уживала осам посто потпоре зазивао је ратних деведесетих самосталност његове домовине и жестоко се противио агресији на Хрватску. „Са Ловћена вила кличе, опрости нам Дубровниче“, пјесма је коју је управо он повео, па се нашао под незапамћеним ударом режима Слободана Милошевића, Момира Булатовића, али и самог Мила Ђукановића, који ће десетљеће касније из интереса окренути капут. А то му се, Милу, не заборавља.

„Кад је Ђукановић с Амфилохијем палио бадњак пред манастиром, снајпери су били уперени на мене и моје друштво у том периоду“, присјећа се Зоран Аџић.

„И сад ћу ти рећ. По задњем попису из деведесет и прве било је девет посто Срба у Црну Гору, а Мило Ђукановић је својим понашањем, својим лоповлуком кроз тридесет година, направио да у Црну Гору има и тридесет посто Срба. Мило Ђукановић и Амфилохије с двије руке“, не опрашта Зоран, у земљи чојства и јунаштва, конвертитство. Издају. Кукавичлук.

Исто мисли и Драган Пејаковић.

„Ја сам био за Либерални савез. И ја сам овђе пјева „Са Ловћена вила кличе…“, и све до деведедесет и осме су ми говорили да сам издајник док се Мило није окренуо. А знаш зашто је он и његови у неђељу овђе доша? За интерес четрдесет посто, а за срце оно остало. Да сад кад му треба, на Цетињу спасе своју гузицу“, вели, тужан због грде судбине Славка Перовића, првака ЛСЦГ-а који је угасио странку само годину дана прије референдума о самосталној Црној Гори. Као и толико пута до сада, револуција је појела своје дјецу. Перовић је прво отишао у Праг, а онда се вратио на Цетиње. И оболио. Јако.

„А како неће, јадан не био, што су му све радили. Знаш да су га и тровали? И да се разумијемо, и Мило му је свашта радио. И зато није овом овђе народу лако јер бира између једне власти која се својом деценијском владавином дубоко компромитовала а за независну је Црну Гору, и ове нове која њоме влада, а не може да је смисли. Органски је мрзи. И отворено је окупаторска, да не кажем четничка. ДПС (Демократска партија социјалиста Мила Ђукановића оп.а) нагрђен, а ови на власти још сто пута гори. Ајде, реци, има ли ђе оваква избора?“, шири руке Драган.

Зато се сви плаше што ће показати нови попис становништва. Наши суговорници плаше се манипулирација у режији Кривокапићеве Владе. Објашњавају нам да се национална структура Црне Горе перфидно мијења. Колебљивцима се нуде којекакве привилегије: здравствено осигурање, бесплатно студирање у Београду, послови и државна служба.

„Херцег Нови се пуни из Требиња и Љубиња, а ови из Гацка иду за Никшић. И тамо пуштају четничке пјесме! Бога ми мога, зна се гдје је четничка кафана, а ђе црногорска, а то никада није било. Све је то „увоз“ из Требиња и Билеће – пуца од бијеса Пејаковић, па поручује „али, Сплићо, неће то тако довијека да буде. Неће – и готово!“, пише Слободна Далмација.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Знате ли колико је Срба било у ЦГ док смо пјевали ‘Опрости нам Дубровниче?‘ Мило је кривац!‘

  1. ovi koji govore su NESOJI kojima je vrana mozak popila!pa za vrijeme kralja Nikole,kojega vole i mrze, zapravo po potrebi upotrebljavaju, kod njega ovih CISTIH NOVOCRNOGORACA nije ni bilo u procentima 0,00! A Srba 95%!i sto cemo sada? dje se ti SRBI izgubise? Serbo bi reka da su odsetali za Srbiju,vjerovatno bi tu ideju podrzao Andrijasevic i Adzic…

    1
    1
  2. Vidi ga on svima nama puni glavu da smo slijepi kod očiju kad kaže da je Milo na strani Srba i da njih gotivi.Jadna majka koja je takvu smlatu rodila,i još uputila u politiku.Mora da ga nije dobro povijala pa je stoga ostao na nivou jednog retarda.Sreća je što takvi retardi ne žive dugo,pa će se i Crna Gora prirodnim putem osloboditi takvih,ne prljajući ruke o takvo smeće

    11
  3. Nijesu samo liberali domoroci domorocisu i ovi četnici koisu nestali prije sedamdesetak godina i niko od tada nije vidio nijadnog četnika sa zakrvavljenim očima i kamom u zubima a bogami liberala ogrnutog sa komitskom zastavom i molotovljevim koktelima kako onako zapaljen sa zakrvavljevim ocima juriša na kordon organa bezbednosti jesmo onomad.

    14
  4. NEKA MOJ ADŽIĆU, SA 9 % SRBA…PA JE MILO POMOGAO DA IH BUDE VIŠE…TA PRIČA JE IZANĐALA…KOD KRALJA NIKOLE IH JE BILO 95%….PA JE STIGAO BROZ I DIREKTIVA DA NEMA BOGA, I DA AKO SI IZ CRNE GORE PUŠEŠ SE CRNOGORAC….I ONDA POLAKO STRAH POPUŠTA…PA DA SE IZJASNIMO BEZ STRAHA OD PARTIJE I OD VOĐA….NEGO KAKO SE KO OSJEĆA…I ĆAO…PA TAMAN DA SRBA BUDE 2 %…

    21
  5. Прво, зашто Сплићо није по нацији Далматинац? Сви разлози постоје за то – све до 1918 ни један Далматинац се није осећао Хрватом, то су увек биле ко две Републике, Далмација део Аустрије а Хрватска и Славонија део Мађарске. Потпуно различити, закони, скупштине све остало. А види сада један народ – Хрвати? Што је НДХ Сплит и 70% Далмације галантно уступила Италији ником не смета. А нас подучавају да све смета.
    Друго, основна премиса обмне је претпоставка да је Црногорац једдозначна одредница, што је највећа подвала. Црногорац је именица мешовитог идентитета и најмање им три различита значења. Прво значење је да неко може бити и 100% Црногорац и 100%Србин(једно не искључује друго) . И зато је на попису 1991 било 90% Црногораца.
    Данас је истина због свега порастао број људи који хоће да буду само Срби, само из Андријевице као што је неко из Требиња или Суботице. И на крају имамо Црногорце који су ткзв. национални, не Срби и по правилу антиСрби.
    Њих као нацију не признајемо, јер их просто нема довољно али им признајемо посебност и то да буду то што хоће. Али не могу они да иступају испред свих Црногораца јер немају ни бројност а ни историјско упориште. При том они такви негирају право Србима у ЦГ д буду Срби, па их називају Посрбицама и слично.

    23

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *