Женска политичка мрежа предложила, радна група прихватила: Жене „уновчити“ кроз изборне листе
1 min read
Са неке од ранијих сједница Одбора
Физичко лице из приватних извора може да уплати највише 5.000 еура, а правно лице највише 20.000 еура на годишњем нивоу за финансирање политичких субјеката за редован рад и изборну кампању, наводи се у предлогу новог закона о финансирању политичких партија и изборних кампања који је урадила радна група Одбора за реформу изборног законодавства, пише данашња Побједа.
Поставља се питање -Ако радна група одлучује већином која захтијева и гласове опозиције, ко је гласао „афирмативно“ поводом овог предлога?
Актуелни закон је предвидио да за финансирање политичког субјекта физичко лице може да уплати највише 2.000 еура, а правно лице највише 10.000 еура на годишњем нивоу. Предложена је новина у дијелу који се односи на буџетску расподјелу средстава за финансирање редовног рада политичких субјеката, на начин да се фаворизују са више новца партије које имају више жена као власница посланичких или одборничких мандата.
Тако је у ставу 4 члана 11, извршена измјена која се односи на расподјелу буџетских средстава на начин да се средства за финансирање редовног рада политичких субјеката, у висини од 20 одсто, расподјељују у једнаким износима политичким субјектима који су освојили мандате у Скупштини, односно парламентима општина, 60 одсто средстава сразмјерно укупном броју посланичких, односно одборничких мандата која имају у тренутку расподјеле, наводе у анализи.
Преостала петина средстава (20 одсто) расподјељује се у једнаким износима политичким субјектима у Скупштини, односно скупштинама општина, сразмјерно броју изабраних представника мање заступљеног пола жена.
Измјена закона фактички значи да ће листе које имају већи број жена у локалним и државном парламенту имати и више новца од државе.
Поред очигледног питања – је ли овај предлог изгласан на радној групи, и ко је из опозиције гласао за њега са ДПС-ом – не можемо да не примијетимо и дискриминаторски однос према странкама које гаје конзервативнију политику и дискриминацију странака које имају представнике из општина гдје је амбиција жена мања за бављење политиком.
Формулација у образложењу о томе да је предлог упућен од стране Женске политичке мреже Црне Горе и једногласно прихваћен од стране чланова Радне групе је морала бити прецизнија и тачно набројати ко је изгласао и ко је учествовао у гласању.
Додатно је прецизирано да се “финансијска средства за редован рад политичких субјеката не могу користити за финансирање изборне кампање”.
Предложено је да изборна кампања политичког субјекта представља скуп активности политичког субјекта у периоду од 30 дана од дана расписивања избора до дана проглашења коначних резултата избора.
У члану 10 закона, којим се уређује финансирање редовног рада политичких субјеката, предложена је допуна става 1 на начин да “трошкови редовног рада политичких субјеката и представљају трошкове који се не односе на изборну кампању.
Тиме се подразумијевају трошкови зарада запослених и трошкови ангажовања стручњака и сарадника, порези и допринос; административни и канцеларијски трошкови, укључујући трошкове закупа просторија за рад, режијски трошкови, трошкови превоза, трошкови организације састанака и догађаја, трошкови промоције рада и циљева политичких субјеката између избора, трошкови међународних активности политичких субјеката, трошкови организовања обука за чланове и активисте политичких субјеката, трошкови истраживања јавног мњења, трошкови за набавку и одржавање опреме, провизије банака и слични трошкови својствени редовном раду политичких субјеката, с обзиром да је примјена закона показала да је било неопходно законско прецизирање ове норме наводи Радна група.
Подсјећамо да је новим прописима одређено да је за изгласавање предлога закона Радне групе неопходно да то подржи и дио опозиције, али такође морамо да нагласимо да овај закон у пленуму може да усвоји ДПС простом већином.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

