Женева: Украјински мир или свјетски рат?
1 min read
Сергеј Лавров, Кетрин Ештон, Џон Кери и Андреј Дешчица ће данас у Женеви покушати да пронађу прави курс и заједнички језик по украјинском питању, међутим, за сада ништа не упућује да ће овај састанак резултирати позитивним и конструктивним рјешењем.
Шеф руске дипломатије, Сергеј Лавров, јуче је оштро поручио да ће Русија ући у Украјину, уколико се „усијане главе у Кијеву“ не смире, док са друге стране администрација Бијеле Куће шаље подршку „антитерористичкој“ акцији коју је покренуо Кијев, а која је већ резултирала са неколико мртвих и низом повријеђених.
Данашњи састанак у Женеви ће бити свакако одлучујући по питању да ли ће Украјина склизнути у свеопшти рат или ће се стране смирити и окренути мајским изборима и уставним реформама које је обећао Кијев.
Марипољ, Доњецк и друга кризна жаришта се распламсавају и ноћ после данашњег састанка може значити почетак већих сукоба или увођење кризе у мирније токове.
Џон Кери, амерички државни секретар, оцијенио је да је „задивљујуће стрпљење“ којим Кијев реализује примену војне силе у гушењу протеста по Украјини, док је Русија оцијенила скандалозним, противзаконитим и неприхватљивим да Кијев користи силу у гушењу протеста.
Лавров је више пута скренуо пажњу Кијеву и јавности да је главни задатак у Украјини и суштина рјешења спровођење уставних реформи на које је Кијев пристао и које је Кијев обећао.
Један од скандала који је обележио протекле дане је посјета Џона Бренана, директора ЦИА, властима у Кијеву. Претходно је Виктор Јанукович, свргнути украјински предсједник, медијима рекао да је ЦИА наговорила Кијев да гуши протесте примјеном силе, а затим је Бијела Кућа признала да је Џон Бренан током викенда заиста и био у Кијеву.