
Потпуна летаргија и апатично безнађе који су ухватили житеље барске општине, нарочито оне које су на општинском буџету, прави су показатељ тренутног стања у једном од некада најбогатијих градова Црне Горе, како су му титулирали.
Чекајући најављену коалицију СДП и ДПС, не дешава се апсолутно – ништа. Све је стало. Наставак конститутивне сједнице коју је најавила донедавна предсједница Скупштине Бранка Никезић никако да се одржи, иако је рок пробијен, договора о предсједнику Општине нема, али нема ни онога што је најбитније – најављених рјешења за излаз из скоро па мат позиције у коју је стављена Општина. Блокираног рачуна, без вођства, и што је најгоре, без конкретног плана за оздрављење.

Жиро рачун општине је у блокади, помиње се цифра од два милиона еура, али и она од готово сигурних 20 милиона дуга. Плаши и то што још сви потражитељи нису дошли на ред да наплате своје рачуне.
Запосленима у свим јавним предузећима чији је оснивач општина није уплаћена ни априлска плата, што доводи раднике у безизлазан положај дужничког ропства из кога не могу да се извуку. Врзино коло узроковано морањем да се подигну кредити, ако се жели преживјети, јер рачуни само пристижу – нема краја, јер банке долазе по своје, па стога није ни чудно да се у дневним новинама све чешће могу наћи огласи за продају имовине повјерилаца или обавјештења о продаји или “издавању” тзв. Станова солидарности. Станова кобајаги саграђених за угрожене групе по повлаштеним цијанама, а које су у добром дијелу покуповали богати појединци (при чему поједине радне организације нису ни добиле могућност добијања стана). Станова чији квадрат подрума и балкона кошта исто колико и квадрат стана, што је незапамћен случај.

Посебан нонсенс представља чињеница да су запослени у Општини Бар прије неколико дана ипак добили априлску плату, тако што је на волшебан, мађионичарски начин на неколико сати одблокиран рачун – финансијска служба је уплатила матичној фирми новац за плате, и рачун је поново заблокиран. За остале који добијају новац из буџета – ништа!!!
Овакав правни (и више од свега „морални“) поступак је свакако за Риплија, а њиме се ионако велике финансијске разлике између Општине Бар и јавних предузећа продубљују унедоглед.
Примјера ради, коефицијент за израчунавање плата радника високе стручне спреме у Општини Бар је 5,30, а у јавним предузећима чији је управо она оснивач, вишеструко мања – у Радио Бару само 4,40.
Уз то, до доласка на власт још увијек актуелног предсједника општине Жарка Павићевића, вриједност бода у свим предузећима која се финансирају из општинског буџета (па и у Општини) била је једнака, а од тада је у Општини двапут повећавана, те тако сразмјера у вриједности бода сада износи нестварних 92,50 наспрам 72 у корист Општине. Преведено на језик обичног грађанина, уз математичке калкулације, испада да секретарица-дактилографкиња у Општини Бар има знатно већу плату од новинара-уредника информативног програма.
Но, и поред апсолутно повлаштеног положаја у односу на остале, у Општини Бар нема ових дана пуно радног елана. Иако нису почели колективни одмори, за огромну већину виших и нижих функционера, и за добар дио радника, као да јесу, јер поједине канцеларије зврје сабласно празне, а бивши предсједник Павићевић се не појављује ни на једној манифестацији коју је организовала Општина након избора. Неко ће рећи да има право јер му је истекао мандат, и неће бити далеко од истине, али је такође и факат да кућа без главе није кућа, па се ова управо тако и понаша. Обезглављено.

О тренутном (не)раду највише говори чињеница да је на званичном сајту општине који прати све активности локалне управе, посљедњи забиљежени градски догађај на коме су учествовали био још 26. јуна, када су награђени најбољи ученици. Од тада – ништа. Ако не рачунамо полагање цвијећа за 13. јул.
Ни представници позиције, али ни они из супротног табора, немају никакву информацију како ће и када бити превазиђен финансијски вакуум у општини. И поред (не)званичних саопштења СДП/ДПС, одговор је увијек исти: чека се Подгорица. Или Краљичина плажа. Но, шта ће се и како десити кад се Подгорица коначно дефинише, и кад се представници власти увјере да паре од Краљичине плаже не смију трошити за плате и дугове већ за капиталне инвестиције, тешко је рећи.
Срећом, љето је, па народу не недостаје забаве (бесплатни концерти “Љета са звијездама“, кафане и ресторани са музиком на сваком ћошку…), ни културе (“Барски љетопис”, осим позоришта исто бесплатан), а онима што су се с муком организовали “капље понека пара” од туризма.
Кад врућине прођу, звучници се угасе и саберу се резултати лоше сезоне и хибернације у које је општина запала, чека нас септембар. Сви који имају фамилију са дјецом, знају што то значи.
Са платама којих нема по неколико мјесеци, без улагања, инвестиција, полета, елана и препознатљивих барских осмјеха на лицима, неће бити никоме занимљиво.
Осим новинама које ће имати о чему да пишу.
Жељко Миловић
Уредник сајта Бар инфо
www.barinfo.me
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Pa upravo ovaj što “lamentira” nad Barom je član SDP ili SD, mwni su to ista g….!
A koliko glasa opoziciju?