ИН4С

ИН4С портал

Због чега су протести у Београду и Подгорици неупоредиви

1 min read
Без обзира на одређене сличности, протести у Србији и Црној Гори, суштински су различити. Не могу у потпуности одбацити могућност, да иза организатора протеста у Подгорици и Београдустоје одређене снаге са Запада

Протести

Без обзира на одређене сличности, протести у Србији и Црној Гори, суштински су различити. Не могу у потпуности одбацити могућност, да иза организатора протеста у Подгорици и Београдустоје одређене снаге са Запада. Такође, ни да је основни мотив изласка на улице у оба случаја незадовољство економском сутуацијом у земљи. То је по мом мишљењу и једина реална додирна тачка оба протеста.

Режими у Подгорици и Београду су различити

Мило Ђукановић се на власти у Црној Гори налази већ 30 година. Током последњих 20 година, са изузетком парламентарних избора након референдума о независности 2006. године, партија Ђукановића није успјела да пребаци 50% гласова изашлих бирача . На власти се одржала захваљујући подршци партија националних мањина. Ову подршку владајући ДПС био је принуђен да плати високом цијеном, .

За 3 деценије власти Мило Ђукановић успио је да уништи просперитетну црногорску привреду, коју је затекао када се почетком 90-их година прошлог вијека дочепао власти. Готово све фабрике су за последње 3 деценије престале да постоје. Развојна политика у туризму била је потпуно промашена. Услед толерисања дивље градње и просторног плана рађеног по мјери тајкуна блиских Ђукановићу, туризам као стратешки ресурс развоја је трајно девастиран. Данашња економска ситуација у Црној Гори је готово безнадежна. Ако погледате број радно способног становништва – око 420.000 и оних који имају сталан посао – око 170.000, намеће се закључак да су размјере незапослесности у Црној Гори гигантске, можда и изнад 50%.

Владајући режим у Црној Гори испунио је беспоговорно сваку наредбу са Запада по питању спољне политике. Признали су Косово, увели санкције против Русије и без народног референдума увукли Црну Гору у НАТО.

Са друге стране, Александар Вучић се на власти у Србији налази 7 година. На свим изборима од 2014. године побјеђује убједљиво своју конкуренцију. Економска ситуација коју је затекао када је дошао на власт била је веома тешка. Чак ни његови најжешћи критичари не нуде ниједан конкретни доказ да се у Србији данас живи лошије него 2012. године. Колико је ипак српска економија данас снажнија, него 7 година раније сложено је оцијенити. Званичној статистици, која говори о високом економском расту Србије последњих година, треба вјеровати таман колико и напрасно пробуђеном патриотизму Вука Јеремића и Драгана Ђиласа.

Велике кинеске ивнвестиције у Србију

Последњих неколико година кинеске инвестиције у српску привреду забиљежиле су огроман раст. Предсједник Вучић успио је да изгради добре и блиске односе са кинеским руководством, на нивоу који није био још од времена Слободана Милошевића. То се никако не допада Бриселу и европски комесар Јоаханес Хан у 2 наврата говорио је „штетном утицају НР Кине на Балкану“. Оно што треба посебно истаћи да су Кинези спремни да инвестирају у стратешки важне гране привреде и предузећа која годинама раније нико није желио да купи. За 1,4 милијарде долара преузет је РТБ Бор, а захваљући кинеским инвеститорима сачуван је и Сартид у Смедереву. Схандонг Линглонг уложио је у 1,5 милијарди долара у фабрику аутомобилских гума. Наредних година могу се очекивати и нове кинеске инвестиције у Србији, а тренутно је у фази разматрања неколико нових пројеката, чија се вриједност мјери милијардама долара.

Спољна политика српских власти потпуно се разликује од онога што демонстрира Ђукановићев режим. Без обзира на и даље јак утицај САД и ЕУ на одређене структуре унутар Вучићевог режима, у Србији се чак и не разматра ни теоретска могућност увођења санкција Русији. Приликом последње посјете предсједника Путина на улицама Београда поздравило је 100.000 грађана, укључујући и оне који не подржавају политику актуелних власти. Приликом Путинове посјете Александру Вучићу је уручено и високо државно одликовање, Орден Светог Александра Невског. Одлука Србије да званично подржи легалну владу предсједника Николаса Мадура у Венецуели, изазвала је жестоке критике америчког амбасадора у Београду Кајла Скота.

Протести у Београду и Подгорици се разликују и по пажњи коју им додјељују западне ТВ мреже. Тако на примјер, београдски протест директно преносе Си-Ен-Ен-ова филијала на Балкану ТВ Н1 и Ал Џазира Балкан. Овакве пажње за протесте у Црној Гори од стране ових медија за сад није било.

Ипак сматрам да је највећа разлика између 2 протеста који се паралелно одвијају у масовности. На улицама Подгорице (150.000 становника) прије пар недеља прошетало је између 15 и 20 хиљада људи, док у 10 пута насељенијим Београду број присутних на митингу није био значајније већи од броја демонстраната у Подгорици.

Извор: balkanist.ru 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “Због чега су протести у Београду и Подгорици неупоредиви

  1. Протести и у Србији и у ЦГ су из истих разлога! Издајнички режими су на сцени и тамо и овамо!
    Једина разлика је у томе што се конвертита Мило много раније „продо“ и зато на власт много раније дошао од Вучића „великог“ некадашњег Србина и окорелог радикала!!! Ми старији врло добро смо запамтили њихове „ватрене“ говоре на политилким почетцима све до данашњих дана! У потоње вријеме увелико слушамо само њихове лаже и побијање самих себе и свега онога што су некада говотили! Разлика је још и у томе што су Вучићеви политички неистомишљеници, бар већина од њих, у једном протеклом периоду били на власти, постављени од стране запада, опљачкали и уништили Србију, и сада се поново боре да дођу на власт јер су за последњих 7-8 година све „појели“све па им прифалило и зато се и успињу да се поново докопају изгубљених бенефита! Онај дио опозиције који је поштен има јако мало капацитета да сам изађе и сруши Вучића и зато се придружио бившим лоповима у нади да ће се уз њих десити промјена и да ће утицај запада и ове реде одиграти главну улогу рушења Вучића као некада Милошевића! Не видим у Србији човјека кои завређује веће народно пробуђивање што не значи да Србија нема таквих људи, ите како има али су у сјенци актуелних лопова и изданика и лоших опозиционих представника!
    Црна Гора је посебна прича! Режим на власти и те како опстаје захваљујући западу и његовој подршци,
    јер тај исти запад не жели да изгуби „златну“ коку из руку! Преко Мила су осиромашили ЦГ и даље је скубу и пљачкају и докле год тако њима буде одговарало „он“ се неће маћи са политичке сцене!
    Оно што је сигурно, његови противници су дугогодишњи опозициони губитници коима уопште и није тако лоше ових 30 година и кои више гледају свој лични интерес него интерес свога народа!!
    Зато и нијесу у стању да оволико деценија „сруше“ Мила, но им треба Душко Кнежевић бивши Милов „пријатељ“ да им помогне у томе!!! Срушит ће га мало сјутра! Идем на све протесте али ту енергију искрено за сада не видим! Слушам и ослушкујем како народ „дише“ и када му буде усхвалило „ваздуха“ тек тада ће доћи крај овом диктатору! Нијесу ови протести баш оно што сам очекивала, има ту понешто „мутно“
    што гуши њихову снагу!!
    Народ то осјећа и полако губи наду и одустаје од њих!

  2. Је ли зато што кинеске инвестиције већ достижу милијарде евра у Србији Медојевић био на протестима у БГ?Или због руске подршке Србији у блокирању приступа Косова међународним институцијама?

    Питам јер стварно не знам.

  3. Autor ovo teksta je prolupao i zlonamjeran. Masovnost protesta u Podgorici ne postoji zbog čega se od njih odustalo.

    1. U Crnoj gori nema slobode,nema posla i zaposljavanja,nema socijalnog ponasanja drzave ,nema osnovnih ljudskih prava,vlast radi sto joj se hoce i kada joj se hoce a ovi od protesta napravise paradu ponosa u kojoj se vise ne zna zasto setaju narod bez ikakve ideje i cilja folirajuci neku mirnu demokratiju koja ne postoji nigdje.Ovakvim ponasanjem Milu nista bolje od njih ne treba da bi osnazio.Tupsoni misle da je EU stalo .Pa da im otvorim oci EU je stalo do jacanja fasizna i tacka.

    1. Разлика је на којој су страни лупежи каже:

      Монтенегринска власт подржава ( а вјероватно даје и пуну, логистичку подршку) протесте у Србији, да би се стекао утисак да се свугдје протестује и да се фокус јавности одвуче са њих.
      Само што у Србији терете Ђиласа да је покрао 500 милиона, а овдје Мила, за знатно више.

  4. Демократска странка је издала идеје четничког покрета!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *