Затворен 43. Фест: Тријумф „Ничијег детета“

После фестивала у Венецији, ово ми је најважније признање – рекао је синоћ за „Блиц“ Вук Ршумовић, редитељ филма овенчаног наградама на Фесту.
Ове године Фест је постао такмичарски фестивал, награде су дељене у три селекције, Фипресци је додељивао своје, а “Ничијем детету” припао је “Београдски победник” у селекцији “Српски филм”, у оквиру које је награђен и главни глумац Денис Мурић за најбољу мушку улогу, затим награда “Небојша Ђукелић” и признање огранка Фипреци Србија.
“Домаћа премијера је други најзначајнији тренутак у животу “Ничијег детета”, каже Вук Ршумовић и додаје:”Развој тог филма је и почео на Фесту, на програму “Б то Б” сад већ давне 2008. И моје филмско формирање и стасавање је неодвојиво од Феста. Тако да смо и филм и ја разним нитима за овај фестивал везани”.
Опаску да после низа светских, а сад и домаћих награда “Ничије дете” више није ничије, потало је дете награда Вук Ршумовић је прокоментарисао речима:” И гледалаца! Реакција публике у препуном Сава центру ме заиста дорнуле. Људи су тако здушно, емотивно реаговали, својим коментарима и реаговањима показали колико је “ничије дете” прича о свима нама, о нечему кроз шта смо прошли, о нашим ожиљцима…”
Упитан за ожиљке које сви носимо, лековиту (не)моћ филма Вук Ршумовић вели:”Ми смо трауматизовано друштво. И даље смо у стању константног стреса, готово психозе. Скорашња политичка историја донела нам је тектонске поремећаје. Ни свесни нисмо колико то и даље вибрира у друштву. Врло је тешко, а у истовреме неопходно, успоставити неку стабилност, систем вредности, покушати живети нормално и неоптерећено. Сви се боримо са гомилом ствари које су егзистенцијалне, које су питање елементарног достојанства и опстанка…
Недостају нам морални репери и моралне кочнице који би нас вратили у неку нормалу. Култура, филм такође, су заправо добри путокази и ослонци на том путу. Следбеници јунгове филозофије кажу да је потреба за ратом и деструкцијом питање арехетипа, нешто што постоји у човеку, а управо култура и уметност пацификује и преображава тај архетип у људима”.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

