Зашто УН предвиђа нови рат у БиХ?
1 min read
У Босни и Херцеговини биће сукоба. Тако каже истраживање сарајевске канцеларије Уједињених нација које је представљено амбасадорима Управног одбора Савјета за провођење мира у БиХ, преносе медији БиХ.
Иако се у истраживању наводи како неће бити ,,правог рата”, оно је показало како чак 35,7 одсто грађана БиХ вјерује да ће у будућности у земљи бити неке врсте насиља, док двије трећине становника из свих етничких група вјерују да на Балкану неће у сљедећих пет година бити новог оружаног сукоба.
Више од трећине испитаних вјерује да ће доћи до некаквог насиља у БиХ попут насилних протеста, одвојених етничких инцидената и ширих етничких сукоба, као и пораста криминала.
Етнички гледано, 58,8 одсто Бошњака, 55 одсто Хрвата и 44,7 одсто Срба вјерује како не може доћи до мирног разлаза у БиХ. Међутим, истраживање је показало да би, уколико дође до “пријетње цјеловитости БиХ”, тек 13,5 одсто Бошњака, 12,6 одсто Хрвата и мизерних 1,5 одсто Срба било спремно да се прихвати оружја.
Амбасадорима ПИК-а представљен је податак да би 28,4 одсто Бошњака мирно гледало распад БиХ. На распадање државе не би реаговало 40 одсто Хрвата и чак 64,9 одсто Срба.
Што се тиче садашњих граница, тек 28,5 одсто грађана БиХ из свих етничких група жели да живи у БиХ у постојећим границама, а чак 71,9 одсто Срба и 53,6 Хрвата жели да живи у независном моноетничком ентитету.
Тек 36,7 одсто Бошњака жели да живи у БиХ унутар постојећих граница, али исто тако нису сигурни ни шта желе, јер само 20,6 одсто Бошњака жели да живи у независном, бошњачком ентитету. У истраживању се истиче како би чак 73 одсто грађана из сва три народа жељело да живи у заједницама у којима доминира њихов народ.