Зашто многа мjеста у Русији носе име по Швајцарској?
1 min read
"Руска Швајцарска", фото: RussiaBeyond
Од брдских муслиманских села до старих паркова у Татарстану… Какве везе ова места имају са далеком алпском земљом?
Пронашли смо на десетине насељених места у Русији која се зову „Швајцарска”. У неким случајевима, то је чак и њихово званично име. Ове дестинације се заиста често пореде са Алпима, и то не само због пејзажа.
Руска Швајцарска: Село у Башкортостану
Са 200 становника и само неколико улица, ово село у претежно исламској републици Башкортостану (1300 километара источно од Москве) зове се Рускаја Швејцарија (Руска Швајцарска). Његова главна знаменитост је знак са именом села који људи воле да фотографишу. Основу „швајцарске” економије на овом месту чини фарма за узгој млечних крава за околне регионе. Нема хотела, а локална кафана, по имену „Волна” (Талас), тешко да ће вас одушевити неким фондуом. Ако ипак пожелите да посетите ово место, обавезно понесите готовину, јер ту не постоји банкомат. Кажу да је крајем 19. века локални предузетник Иван Каншин на овом месту отворио санаторијум за лечење кумисом (ферментисано кобиље млеко) и дао му име „Руска Швајцарска”. Каншин је идеју за овакав маркетиншки потез добио на путовању у Европу. Данас је то званичан назив овог села, док је санаторијум променио име у „Глуховскаја”
Руска и немачка Швајцарска: Парк у Казању
Данашњи парк „Горки” у Казању, престоници Татарстана, 800 километара источно од Москве, дуго је носио име „Швајцарска”. Ту се некада налазио предиван шумарак од липа који је водио до Арске шуме. У 19. веку, када се град брзо развијао, његови становници су ту почели да граде викендице, вртове и паркове. Притом су обалу реке прозвали Руска Швајцарска, а шумарак са липама Немачка Швајцарска. На старим фотографијама може се видети да су у то доба ово били и званични називи.Било је то популарно место за одмор и прославу празника. У совјетско доба парк је добио име по писцу Максиму Горком, који је волео Казањ.
Тулска Швајцарска: Јефремов, стари трговачки град Јефремов
(320 километара јужно од Москве) у Тулској области био је омиљено место великих руских писаца као што су Иван Тургењев, Лав Толстој и Иван Буњин. Све њих су освојили ови прелепи предели: брда са непрегледним ливадама међу којима вијуга река Красиваја Меча. Овај крај мештани називају „Швајцарска”. У совјетска времена град је био центар хемијске индустрије, али од распада СССР-а изгледа као да је овде време стало.
Московска област је препуна живописних предела, али управо град Звенигород најчешће носи назив „Швајцарска”. Ту, истина, нема планина, али пејзаж обилује необичним брдима која заиста подсећају на заталасане алпске пејзаже. Главна атракција у Звенигороду је средњовековни Савино-Сторожевски манастир.ка Швајцарска: Звенигород
Извор: RUSSIA BEYOND

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Зато што и позападњачени и покондирени Руси,као и такви Срби или Грци пате од комплекса ниже вриједности па свој живот и изворно насљеђе остављено им од предака описују и дочаравају западњачким појмовима и системом вриједности, да оставе бољи утисак и на странце и оне своје сународнике над којима би да се макар и тако уздигну а њих који такве швајцарске љепоте немају обезвриједе и понизе,по злоби своје сујете и себичности.