Бившег директора Управе полиције Славка Стојановића сумњиче за злоупотребу службеног положаја и кријумчарење цигарета У акцији СДТ-а и СПО ухапшен и власник фирме “Компани Баћовић” Никшићанин Игор Баћовић, који се сумњичи да је 2018. заустављен, па након ургенције Стојановића пуштен да настави пут са товаром цигарета
Када је полиција у Подгорици током 2018. године сасвим случајно зауставила камион фирме “Компани Баћовић”, натоварен пакетима цигарета, дошло је до бројних позива у систему Управе полиције са питањем – ко је надлежан за преузимање случаја шверца вриједног товара.
Међутим, камион пун цигарета, којим је управљао Никшићанин Игор Баћовић, умјесто да одмах заврши у рукама полиције и тужилаштва, наставио је пут…
Пет година касније службеници Специјалног полицијског одјељења заинтересовали су се за случај, а потом, како сазнају “Вијести”, дошли до сумњи да је бивши директор Управе полиције Славко Стојановић, како се вјерује, позивом Сектору криминалистичке полиције “дигао рампу” и обезбиједио да шверцерски посао не буде заустављен.
Вишемјесечни подаци које је Специјално државно тужилаштво са службеницима СПО прикупило на основу СКY комуникације и других доказа довели су до хапшења Стојановића, којем се на терет ставља кривично дјело – злоупотреба службеног положаја и шверц цигарета.
Ово је у посљедња четири мјесеца друго хапшење бивших првих полицајаца из ере ДПС-а, јер је по налогу СДТ-а, 24. јула ове године СПО ухапсио дугогодишњег директора Управе полиције Веселина Вељовића због сумњи да је одавао службене тајне вођи криминалне организације, одбјеглом Александру Мркићу, осумњиченом за шверц великих количина цигарета.
У склопу новог предмета осим Стојановића јуче ујутро ухапшен је и Игор Баћовић, којем се на терет ставља – кријумчарење цигарета.
Осумњичени Баћовић је од 2010. до 2018. године био власник фирме за превоз друмског терета “Компани Баћовић”, а та фирма је, према подацима из Централног регистра Привредног суда, од краја 2018. године без бонитетне оцјене и у блокади…
“По налогу СДТ-а, Специјално полицијско одјељење лишило слободе је слободе С.С и И.Б., због основа сумње да су учинили кривична дјела злоупотреба службеног положаја и кријумчарење”, казао је “Вијестима” портпарол СДТ-а Вукас Радоњић.
Бачовић је синоћ око 19.30 часова приведен на саслушање код тужиоца Јована Вукотића, који му је доредио задржавање до 72 сата.
Адвокат Иван Шљукић казао је за “Вијести” да је Баћовић негирао кривично дјело, те да је он само возио камион јер је био ангажован за транспорт, али да није знао да се ради о било каквом шверцу.
Саслушавали мјесецима
Да се ускоро спрема ново, велико хапшење, знало се већ мјесецима након што су службеници СПО, по налогу СДТ-а, тражили бројне податке од Управе полиције, али и позивали на саслушање тадашње шефове криминалистичке полиције Центра безбједности Подгорица, али и Сектора криминалистичке полиције.
На основу бројних доказа, службених забиљешки, али и исказа старјешина из тог периода, дошло се до основане сумње да је Стојановић тада највјероватније злоупотријебио службени положај.
Због овог случаја није искључено да још неко из система Управе полиције, ко је тада био на руководећим позицијама у служби, заврши на листи осумњичених…
Бројни сумњиви случајеви, оперативни подаци али и медијска и НВО истраживања упућивала су на сумњу да је шверц дувана из Луке Бар био годинама уносан посао, те да су бројне старјешине из система полиције пружале логистику за нелегалан посао…
“Није лако бити полицајац”
“Бити полицајац у данашњем времену није лако”, казао је 2017. године Стојановић током прославе Дана Министарства унутрашњих послова.
Пола године касније, послије пуних пет година мандата директора УП, поднио је оставку на мјесто директора јавне службе.
То је учинио тек након што је у центру Подгорице у ко зна којем по реду мафијашком обрачуну, које се догодило за вријеме његовог мандата, убијен и Радивоје Јовановић – случајна жртва рата кланова.
Стојановић је цијели радни вијек до пензије провео у полицији, гдје је обављао бројне полицијске послове од припавника, позорника, саобраћајца и старјешинске позиције у униформисаном саставу УП.
Када је 2007. године Вељовић постављен за директора УП кренуо је и полицијски успон Стојановића, који је одмах унапријеђен за помоћника директора Сектора полиције опште надлежности, а касније и за савјетника.
У фебруару 2013. године Стојановић је на, у најмању руку сумњивом конкурсу и на велико изненађење у безбједносном сектору, изабран за директора Управе полиције.
Еру Стојановића као првог полицајца обиљежио је метеорски успон и крвави рад сукобљених кланова у Црној Гори када је у само пет година убијено преко 40 особа. Тај мрачни период остаће упамћен и као године у којима су бројне мафијашке ликвидације остале неријешене…
Мандат директора обављао је у сјенци са ријетким појављивањима у јавности, а упућени су тврдили да је само формално био шеф полиције, те да се за мало тога питао док је био на челу јавне службе.
Док је Стојановић био на челу УП – догодили су се бројни случајеви бруталног разбијања протеста Демократског фронта у октобру 2015. године. Током 24. октобра забиљежено је више случајева полицијске бруталности, од којих је најдрастичније пребијање Мија Мартиновића. Због тих случајева полицијске тортуре Црна Гора годинама добија пацке Европске комисије, а пред Европским судом за људска права у Стразбуру донијето је неколико пресуда због тортуре…
Након што је Стојановић отишао са чела полиције није се дуго чекало на оно што се у безбједносном систему дуго припремало – повратак Веселина Вељовића, који је на други мандат изабран у јулу 2018. године.
Два мјесеца након Вељовићевог повратка није више било одмора ни за официра полиције – Стојановића је почетком септембра тадашњи премијер Душко Марковић именовао на дужност секретара Вијећа за националну безбједност.
Ту је провео једно вријеме, а потом се вратио у полицију након чега је у јануару 2021. отишао у пензију.
Политичке реакције
Поводом хапшења дугогодишњег директора Управе полиције јуче су се редом огласили готово сви представници нове извршне власти, али и бивши премијер и министар унутрашњих послова.
Потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Момо Копривица казао је да су “оба, посљедња директора полиције из ере владавине ДПС-а, сада у затвору”.
“То је најбољи показатељ да је држава била заробљена и у канџама организованог криминала. Стојановић располаже огромном имовином, а пријавио је само стан од 89 м2. Због тога нам је неопходан Закон о поријеклу имовине, како би овакви и слични преступници били изведени пред лице правде, али им и одузет капитал за покушаје нових криминалних активности”, саопштио је Копривица.
Потпредсједник Владе за безбједност, унутрашњу политику, европске и вањске послове Алекса Бечић поручио је да су “мафији дани слободе одбројани”.
“Нема сигурне луке за оне који изаберу пут криминала и корупције. Наша посвећеност је бескомпромисна и непоколебљива. Без обзира на тешко насљеђе, компромитацију, кадровске дефиците и бројне проблеме, поносан сам на професионализам и одлучност бројних припадника наших безбједноснијх служби и других надлежних државних органа”, саопштио је Бечић.
Он је упутио честитке припадницима Специјалног полицијског одељења, СДТ-а и надлежних тужилаштава на оствареним резултатима који показују да “искрен заједнички партнерски рад, гдје свако ради свој дио посла”.
“Ово је наша заједничка битка, битка за бољу и сигурнију будућност Црне Горе, и заједно ћемо добити”, закључио је Бечић.
Министар унутрашњих послова Данило Шарановић казао да су службеници СПО показали изузетан професионализам и посвећеност.
“Хапшење, које је резултат сумњи у злоупотребу службеног положаја у вези са шверцом цигарета, показује да нико није и неће бити изнад закона и да ће свако ко је умијешан у незаконите радње бити приведен правди”, саопштио је Шарановић.
Бивши премијер Дритан Абазовић написао је: “Рука правде не стаје! Идемо даље, истина увијек нађе свој пут”…
Спајић: Не смије бити повлашћених
Одлучна борба против организованог криминала и корупције као предуслов за владавину права и најважнији критеријум за убрзање нашег европског пута, кључни је задатак свих грана власти, саопштио је премијер Милојко Спајић.
Поручио је да на том путу не смије бити повлашћених, било да је ријеч о бившим или садашњим носиоцима јавних функција.
“Стога, поздрављам акције Специјалног државног тужилаштва и Специјалног полицијског одјељења које су у служби достизања нашег заједничког циља”, саопштено је из кабинета предсједника Владе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Punjenje džepova Prvoj Bitangi Monteprkna i saučesnicima su predstavljali kao “državni posao”. A vezu između kriminalaca i “državnih lopova” su držali “tajni agenti Petar i Zoran Lazović, Katnić, Čađo…” Hobotnica Monteprkna!