Зашто је пред Кривокапићем лак избор
1 min read
Ранко Кривокапић је пред тешким избором након којег ће га Црна Гора памтити као државника или још једног у низу политичких калкуланата. Он ће бити тај који ће преломити да ли ће се десити промјене у Главном граду или ће омогућити ДПС-у да и даље управља Подгорицом. Од тога неће зависити само политичка будућност његове и осталих партија него, врло могуће, и правац кретања овог друштва – да ли ће Црна Гора бити отаџбина пристојних људи или разбојника и послушника.
Предсједнику СДП-а је избор тежак ако гледа краткорочно, али веома лак и једини исправан ако има у виду дугорочни интерес Црне Горе – да заживи као држава за коју се декларативно залаже, држава са макар минимумом праведности у којој нема грађана првог и другог реда, а самим тим ни повлашћених грађевинара, трговаца, банкара, угоститеља, пољопривредника, адвоката, љекара, спортских клубова…
Кривокапићу је, ако се присјети својих порука са предизборних трибина од Подгорице и Бара до Бијелог Поља, Рожаја и Плава, у којима се снажније него икад окомио на стање у држави које креира врх ДПС-а, јасно да је добио гласове оних који траже промјене. Прије кампање је знао да постоји дио досадашњих гласача СДП-а који неће пристати на озбиљније дистанцирање од ДПС-а, па је, ипак, кренуо са жустром реториком. Очигледно је изгубио дио њих који су повјеровали Ђукановићу да он брани државу, а Ранко носи њихове гласове наводним противницима Црне Горе, али му је остало довољно. У случају да ДПС-у поклони Подгорицу, Кривокапић ће изневјерити оне који су 25. маја повјеровали њему.
Да формира власт у Подгорици са ДФ-ом и СНП-ом никада му није било лакше пошто су и они, за почетак, учинили довољно да постану прихватљиви за суверенисте из СДП-а – нема више националистичке реторике, на скуповима није било застава са српским грбом, ДФ води суверениста с почетка 90-их, а са њим су и јавне личности из реда бораца за обнову независности, међу којима и некадашњи лидер СДП-а Жарко Ракчевић. И док се можда стиче утисак да је опозицији само циљ да сруши ДПС, има и оних који прецизно знају у ком правцу Подгорицу треба развијати. То је Алекса Бечић убједљиво демонстрирао.
Тачно је да се СДП са ДФ и СНП не слаже око најважније спољнополитичке теме (НАТО), али је тачно и да је ријеч о формирању власти на локалном нивоу и да је Кривокапићев кандидат за градоначелника, Драган Богојевић, саопштио да НАТО није препрека савезу са ДФ-а и СНП-а у Подгорици. Уосталом, зар Ђукановић Србима из опозиције, а самим тим и противницима уласка у НАТО, није нудио да буду дио Владе?
Ризици слања ДПС-а у опозицију у Главном граду, осим што ће се до незамисливих размјера распламсати кампања против њега у полтронским гласилима, су бројни – Ђукановић ће све учинити да Кривокапићу поцијепа странку, настојаће да га изгура из власти у општинама гдје су заједно, покушаће вјероватно да и у Подгорици, као у Никшићу, купи недостајућег одборника… И наравно, на извјесним ванредним парламентарним изборима настојаће да миноризује СДП причом како су прешли у „антицрногорски блок“. Циљ ће му бити да, демагогијом како је он остао једини бранитељ државе, оствари апсолутну власт и за то ће искористити сва могућа средства, међу којима и ангажовање ноторних насилника и криминалаца. Како то изгледа, знају Подгоричани који су у недјељу, на примјер, гласали у Загоричу и на Конику.
covjek ima dobrog fotografa
vec se usmeno dogovrio sa milom,,prije odlaska u brisel
Mislim da je Krivokapic odavno prelomio.
Garantovano neće sa četnicima!