ИН4С

ИН4С портал

Залудна кулоарска дипломатија Албанаца у УН: “Шумски” политичари празних руку

Са добијањем прерогатива потпуне државности, међу које спада и војска, Косову се отвара могућност да диверзификује своју спољну политику и почне да гледа и на неку другу страну, а не само у Вашингтон,

УН

Учинак кулоарске дипломатије косовских Албанаца на недавно одржаном засиједању Генералне скупштине УН у Њујорку био је више него скроман. Заправо, да није изјаве премијера такозваног Косова Рамуша Харадинаја, након састанка са америчким секретаром за одбрану Џејмсом Матисом, да Косово има амерички благослов за трансформацију безбедносних снага у војску Косова, резултат дипломатије косовских Албанаца био би сведен на нулу, а лидери Приштине кућама би се вратили празних руку, пише “Спутњик”.

Представници косовских Албанаца и ранијих година покушавали су да се на мала врата прикључе раду органа УН, подсећа аналитичар Предраг Рајић, али ово је први пут да су доживели, како каже, катастрофу.

Косовски премијер, сматра наш саговорник, својим изјавама покушава да ојача политичку позицију, као што је Тачи покушао да ојача своју позицију упадом на Газиводе због опасности од све већег раста популарности покрета Самоопредељење, који води Аљбин Курти.

„Харадинај изјавама о америчком благослову за формирање косовске војске само покушава да се постави као неко ко је наводно најближи Вашингтону, мада нисам сигуран да је то тако. И Тачи и он припадају ратном руководству, или, како их на самом Косову зову, ’шумским политичарима‘, и мислим да су уплашени зато што је долазећа снага, Самоопредељење, све очитија. Њихов велики митинг прошлог викенда је то показао“, каже Рајић.

С обзиром на то да су изјаве о подршци формирању косовске војске дошле само из Приштине, Рајић уздржаност Вашингтона тумачи да Америка у овом тренутку није спремна на такву врсту авантуре да прекрши прописе које је својевремено подржала.

„У последњих годину дана, из Вашингтона су нам стизали дисонантни тонови када је у питању војска Косова, јер очито је да ни они сами нису сигурни да ли би подржали такав пројекат или не“, сматра Рајић и упозорава на ситуацију, како каже, филипинизације Косова:

Шта ако се формира косовска војска, а кроз десет или петнаест година догоди се нешто што је сада потпуно незамисливо — да Косово, велики савезник САД, добије председника, као што су Филипини добили Родрига Дутертеа, који је отворено антиамерички настројен и који се труди да прекине све везе, поготово у безбедносној сфери, између Филипина и САД и приближи се Кини“.

Ова ситуација данас изгледа немогуће, али на дужи рок, уколико се Косову дозволи да има све прерогативе државности, Рајић не искључује такав сценарио кад се појави нова генерација албанских политичара на Косову.

Са добијањем прерогатива потпуне државности, међу које спада и војска, Косову се отвара могућност да диверзификује своју спољну политику и почне да гледа и на неку другу страну, а не само у Вашингтон, закључује Рајић.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *