ИН4С

ИН4С портал

Захваљујући вакцини против короне, ускоро добијамо и вакцине за рак и ХИВ?

Научници у свијету увелико се баве истраживањем да ли би мРНА технологија, на којој су засноване поједине вакцине против коронавируса, могла да се примијени и на лијечење других опасних болести као што су канцер и ХИВ, пише амерички портал Инсајдер.

Фото: PhotobyTawat / Shutterstock

Научници у свијету увелико се баве истраживањем да ли би мРНА технологија, на којој су засноване поједине вакцине против коронавируса, могла да се примијени и на лијечење других опасних болести као што су канцер и ХИВ, пише амерички портал Инсајдер.

Наиме, истраживачи вакцина већ 25 година изучавају ову технологију, али је тек глобална пандемија коронавируса убрзала овај процес и омогућила да настане прва таква вакцина.

Бројне клиничке студије о ефикасности вакцина против коронавируса, заснованих на мРНА технологији, показале су одличне резултате, а то је касније и потврђено масовном имунизацијом милиона људи широм свијета, па истраживачи сада испитују на које би све болести још могла да се примијени ова технологија.

Научници са Универзитета у Тексасу, из „Андерсон канцер центра“ управо се припремају за проучавање мРНК технологије за лијечења карцинома. Они вјерују да би мРНК технологија могла да се користи за спрјечавање рецидива рака, рекао је др Ван Морис, онколог који води клиничко испитивање.

Вјероватноћа поновне појаве рака варира у зависности од врсте карцинома, а најчешће се рецидив јавља код рака јајника, бешике и глиобластома. До поновног јављања долази тако што мале количине ћелија карцинома након лијечења остану у телу, размноже се и у неким случајевима преселе у друге дијелове тела.

У испитивању, које је тренутно у другој фази, љекари тестирају пацијенте са раком којима су одстрањени тумори и који су прошли хемотерапију. Једном када анализе покажу да ћелије рака још увијек циркулишу у организму, истраживачи креирају персонализоване мРНК коктеле.

„Надамо се да ћемо персонализованом вакцином припремити имуни систем да крене у потрагу за преосталим ћелијама тумора, очисти их и на тај начин излијечи пацијента“, рекао је Морис.

Научници са Универзитета Скрипс у Калифорнији, са друге стране, изучавају како би се мРНК вакцина могла применити код лијечења ХИВ, полно преносиве инфекције која погађа 1,2 милиона људи широм свијета.

„Вакцина против коронавируса дјелује тако што се везује за шиљасте протеине коронавируса и убија их, а научници сматрају да би и вакцина против ХИВ могла да уради то исто са ХИВ честицама „рекао је Вилијам Скиф, имунолог са Универзитета Скрипс, који је радио на развоју ХИВ вакцине за испитивање прве фазе“.

Од настанка вакцине против коронавируса, истраживачи су се окренули изучавању ове технологије у лијечењу још неких болести за које предвиђају да ће постати значајне пријетње у наредним годинама.

Научници са Универзитета Оксфорд, који су сарађивали са „Астразенеком“ на развоју једне од вакцина против ковида, тренутно раде и на вакцини за лијечење полно преносиве болести гонореје, објавио је раније Инсајдер.

(Извор: Б92)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *