ИН4С

ИН4С портал

Заборављени херој – Михаило Петровић Његош

1 min read

Династија Петровић

dinastija Petrovic 01

Пише: Игор Дамјановић

Данас се навршава 107 година од рођења принца Михаила Петровића Његоша, наследника црногорског престола. По њему није названа ниједна улица, школа или јавна установа. Чини се да овој свијетлој личности, спремној да силно пострада за идеале слободе и правде, савременици немају намјеру да испуне чак ни последњу жељу, да његове његове кости буду пренесене у родну груду.

А можда принц Михаило и није херој за ову данашњу Црну Гору, државу чији парламент колико сјутра планира усвајање завршног акта окупационог понижења резолуције о приступању НАТО-у. Можда би данашња Црна Гора славила принца Михаила да је 1941. савио кичму пред највећом силом оног времена и умјесто тамнице одабрао краљевски двор. Пријетњу Гестапоа да му слиједи одлазак у концентрациони логор уколико се не прикључи пројекту „обнове” црногорске независности, принц Михаило је галантно одбио следећим ријечима: „С огромном радошћу примам што ми је досуђено. Слобода и почасти не би ми били никаква накнада за срамоту што сам издао своју земљу”.

Изгледа да су издаја и срамота због те издаје временом блиједиле и нестајале у земљи која је одбацила Михаила Петровића. Множиле су само „накнаде” и накнада је постала основна мјера поштовања и друштвеног признања у некадашњој земљи чојства и јунаштва.

То што чак ни у натегнутим испитивањима јавног мњења број присталица уласка Црне Горе у НАТО-а не достиже ни трећину, близу двије трећине посланика нашег парламента неће спутати да демонстрирају брутално ниподаштавање народне воље. Једнак однос народног расположења и скупштинске већине био је и 12. јула 1941, тако да слободно можемо рећи да ова сјутрашња сједница представља римејк оне срамне Петровданске скупштине.

lovcen kapela

На позив маршала Тита након Другог свјетског рата Михаило долази у Југославију. Разочаран виђеном диктатуром задржава се веома кратко и, умјесто нуђених високих положаја у дипломатији, бира скроман живот у Француској.

Почетком седамдесетих година прошлог вијека принц Михаило Петровић био је један од најенергичнијих противника рушења капеле на Ловћену и Његошевог загробног утамничења у Мештровићев маузолеј. „Гроб владике Рада у капели на Ловћену је српска национална светиња. Зато је разумљиво што је српска јавност узнемирена и што је с протестима примила вијест о намјери црногорских комуниста да његов надгробни споменик преуређују према својој обијести”, записао је тада принц Михаило.

Часни животни пут последњег Петровића рођеног у отаџбини представља апсолутну антипропаганду овој данашњој независној држави Црној Гори, независној понајвише од њене аутентичне историје. Не треба зато да нас чуди понижавајући однос владајуће елите према последњој жељи принца Михаила, да његове кости буду пренесене из туђине и сахрањене на Цетиње. Принчев син Никола, коме је прије неколико година спорним Законом о династији Петровић Његош, повјерен на управљање фонд и мјесечна апанажа у висини 3.000 евра, чини се придружен је црногорским властима у срамотном игнорисању последње жеље његовог оца.

manastir_cetinje stara slika

Да је доживио ова наша времена принц Михало, можда и не би желио да буде сахрањен у оваквој Црној Гори. Вјерујем да би га подједнако згрозиле химна Секуле Дрљевића и државна застава аналогна једино оној подареној Петровдана ‘41. од стране грофа Серафима Мазолнија.

Имајући у виду принчеве светоназоре не сумњам да би га разочарао и горепоменути Закон о династији Петровић Његош, који уједињење из 1918. квалификује као насилну анексију. „Они што су жалили за Црном Гором као засебном државом нису увиђали основну ствар: да није могла постојати као самостална држава од тренутка када су се створили услови за једну велику националну државу народа исте крви и језика”, била је Михаилова реплика противницима народног уједињења.

Срамотну одлуку тзв. Петровданске скупштине црногорски народ обацио је већ 13. јула. Нама, поштоваоцима аутентичне црногорске историје и традиције, остаје нада да ће сасвим извјесна одлука црногорског парламента о уласку у НАТО доживјети исту судбину, ако не 16. септембра, онда у догледној будућности.

У таквој слободној Црној Гори искрено вјерујем да ће свој мир наћи и сјени Михаила Мирковог Петровића Његоша, а његов херојски подвиг завриједити адекватно поштовање и спомен-обиљежије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Заборављени херој – Михаило Петровић Његош

  1. С огромном радошћу примам што ми је досуђено. Слобода и почасти не би ми били никаква накнада за срамоту што сам издао своју земљу”.

    Na tasu demokratije ili u ovom demokratskom svijetu lisi Crne Gore gdje ona ne pripada glas jednog princa i glas jednog obicnog glasaca se jednako broje.
    Medjutim u civilizovanim i kulturnim zemljama, gdje Montenegro sigurno ne spada,vise vazi glas u narodu jednog princa i njegovo se misljenje itekako cuje i uvazava,tako da se demokratija itekako pokusava pribliziti misljenju koje kazu takvi ljudi .
    Ovakvo izrecene rijeci princa Mihail cese sigurno uciti i u Crnoj kada odu ovi lopovi i njihovi koritari sto locu iz njihovih porcija,ali sve treba izdrzati,i sve treba docekati,ali dace Bog da i ove stetocine lopovske odu ,a njihovim slugama neka ostanu prazna korita kao uspomena na zivot koji su vodili,kakv je to bio zivot brz stida i pokajanja mozda se nekada zapitaju.

  2. Misljenje jednog covjeka (koji je zivio od apanaze vlade Srbije) ne znaci nista. Tako da je citav vas argument na klimavim nogama. Nista nijeste dokazali osim da ste „velejsrbin“.

    1. Тај један човјек(!) био је, гле случаја, црногоски престолонаследник… А што се тиче апанажа из Србије – а гдје су биле апанаже оне силе Црногораца(х) који су били за „вртање“ (хехе) династије Петровић Његош и самосталности….

  3. Чини ми се да једна улица у Подгорици носи име принца Михаила Петровића-Његоша.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *