ИН4С

ИН4С портал

За најбоље умјетничко издање награђена књига Универзитета Црне Горе

1 min read
Књига је настала као резултат научног  рада Историјског института Универзитета на пројекту: “Црногорска војска и њено наоружање у XИX и почетком XX  вијека”.

Књига је настала као резултат научног  рада Историјског института Универзитета на пројекту: “Црногорска војска и њено наоружање у XИX и почетком XX  вијека”. Пројекат је замишљен као вишетомна едиција, сходно различитим  темама везаним  за историју  опремања и наоружавања црногорске војске, као и  промјене у начину њене организације.

Награђена књига: Црногорско наоружање (1870-1916)/ Монтенегриан Wеапонс (1870-1916), прво је, до сада, реализовано издање, у оквиру ове едиције. У књизи је обрађен  развој  пјешадијског, посебно стријељачког, наоружања Црне Горе од 1870. о 1916. године,  на основу стране и домаће архивске грађе.

Уз богато илустровани материјал, читаоцима је понуђена књига о црногорском наоружању, из визуре и поступком који до сада у црногорској историјској научној литератури није практикована.

„Имајући у виду да би она могла бити један од подстицаја, или предложак за реализацију дуго присутне идеје о оснивању музеја оружја или војног музеја у Црној Гори, садржајем књиге настојали смо да поткријепимо разлоге за то. Наведимо да је и због тога, примјера ради, велика пажња посвећена и војно-техничком аспекту у смислу конструкција, типова и врсти наоружања са изворним поријеклом рјешења, који је до сада занемариван, а често је стварао забуне па и погрешно навођење модела и система црногорског оружја. Осим што је методолошки приступ посебан, књига заслужује посебну пажњу и због чињенице да је настала на бази до сада некоришћеног архивског материјала. Ријеч је о архивским документима који, иако су црногорске провинијенције, још увијек се не налазе у архивским установама у Црној Гори, већ у архивима држава насталим на простору некадашње Аустроугарске монархије“, стоји у предговору ове књиге.

Аутори овог издања су Бранко Богдановић, стручни сарадник и др Радослав Распоповић, научни савјетник и директор Историјског института, док рецензијиу потписују  академик Михаило Војводић и научни савјетник др Милић Милићевић.

Користећи архивске материјале и значајан број  фотографија које потичу из црногорских, а такође и чешких, пољских  и других музеја,  тј.  земаља које су до 1918. године биле у саставу Аустроугарске, реализација пројекта је настављена и у овој години.

На основу  материјала исте провинијенције, посебно проширених са архивалијама  из  бечких архива, Историјски институт УЦГ је у потпуности  завршио рад и на другој књизи из овог пројекта,  под насловом: „ Црногорска Артиљерија у XИX вијеку. Илустрована монографија о развоју  артиљериског наоружања у Црној гори у XИX вијеку“. Ових дана ова књига треба да уђе у процедуру одобравања за штампу од стране надлежних органа Универзитета Црне Горе.

Прочитајте ЈОШ:

Душа бојом осликана

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *