За годину 466 кривичних пријава због насиља у породици
1 min read
насиље, илустрација
Црна Гора је препознала проблем насиља и са њим се суочава и обрачунава свакодневно, кроз рад институција. И поред тога што постоји систем за борбу против насиља и што се свака институција и сви запослени у њој труде да свој посао обаве ваљано и до краја, потребно је још много тога урадити како би се у ово питање позитивно заокружило, наводи се у Секторској анализи МУП-а о насиљу о породици.
Документ је објављен на сајту Владе.
Како се наводи, по подацима Управе полиције у току 2023. године на територији Црне Горе регистрована су 422 кривична дјела из члана 220 Кривичног законика у вези кривичних дјела која се доводе у везу са насиљем у породици, за која је поднијето 466 кривичних пријава.
„Наведени број кривичних дјела учињен је од стране 450 лица, од којих је 409 мушког пола (од којих су шест малољетних лица) и 32 женског пола (од којих су 3 малољетна лица)“, наводи се у анализи.
Од свих извршених кривичних дјела насиља у породици, 117 кривичних дјела или 27,73% је извршено на подручју надлежности полиције у Подгорици, упозорено је.
„Жртве извршених кривичних дјела насиља у породици су 520 лица, 154 мушког и 366 женског пола. Од укупног броја жртава, 76 су малољетна лица, и то 39 мушког и 37 женског пола. Управа полиције је у 2023. години поднијела 1.534 прекршајних пријава због извршених 2.077 прекршаја из Закона о заштити од насиља у породици. Наведени број прекршаја учињен је од стране 1.679 извршилаца, од којих је 1.272 мушког пола (од којих су 22 малољетна лица), и 407 женског пола (од којих су пет малољетна лица)“, пише у анализи.
Жртве извршених прекршаја су 1.881 лице, од којих су 744 мушког и 1.092 женског пола, појашњено је.
Од укупног броја жртава извршених прекршаја, 188 су малољетна лица (88 мушког и 100 женског пола), наглашава се у Секторској анализи .
„Регистрована су 250 повратника у извршењу кривичних дјела и прекршаја у вези са насиљем у породици, што чини око 14,89% од укупног броја извршилаца. Полицијски службеници су у 33 случаја наредили учиниоцу насиља удаљење или забрану враћања у стан или други простор за становање, а поднијели су и 126 пријава за занемаривање“, указано је у документу.
„Поступајући у вези са догађајима насиља у породици, полицијски службеници су привремено одузели 119 комада ватреног оружја, од чега у легалном посједу 101 и недозвољено држање“, додаје се.
Регистровано је и једно убиство у вези са насиљем у породици, које је исходовало смртном последицом, почињено хладним оружјем (ножем) од стране мушког лица, такође на штету мушког лица (браћа).
„Полиција је предложила судовима за прекршаје укупно 670 заштитних мјера, а изречена је једна мјера – забрана приближавања, те пратила укупно 623 заштитних мјера по основу рјешења судова за прекршаје. У склоништа је упућено 38 жртава, од којих су 24 малољетна лица. Присутан је тренд раста свих облика насиља, међу којима су најзаступљенији насиље у породици и насиље над женама, насиље над представницима медија, насиље као облик малољетничке деликвенције, насиље на спортским догађајима и политички мотивисано насиље“, констатовано је у Секторској анализи.
Надаље, кријумчарења роба, које како је познато, доноси велики профит (акцизне робе, цигарете), представља континуиран ризик, због константне потражње и вриједности производа на црном тржишту.
„Поред тога, присутан је и проблем зеленашења, који је подстакнут социо-економским статусом грађана“, пише у Секторској анализи.
(РТЦГ)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

