ИН4С

ИН4С портал

За чије бабе здравље? – перформанс Књижаре Со

1 min read

Књижара Со ове је године извела првомајски перформанс „За чије бабе здравље“ те је у излог ставила обичне, популарне, плаво-бијеле наслове, а не и књиге попут „Манифеста Комунистичке партије“ Карла Маркса.

У опису перформанса ипак стоји да једнократно не вриједи пословица што у излогу то и у радњи – јер се у бутиги, тј. у радњи налази много тога што не одговара странцима, новим класним непријатељима колонизоване домаће радне снаге.

Пазимо…

Манифест Комунистичке партије Карла Маркса и Фридриха Енгелса – и Доктрина фашизма Бенита Мусолинија први пут су уврштени у једну књигу са циљем да се анализира однос наведених идеологија. Марксизам је помало футуристичка идеја која види неизбјежност своје побједе. Али Маркс је био лажан пророк и побједа се није никада десила. Национал-социјализам и фашизам су напротив, покушали поново створити изобиље митског Златног доба. Фашизам и национал-социјализам видјели су темеље историје у држави и раси. За марскизам је то била радничка класа и економски односи између класа. Издавач ове двије књиге унутрар једних корица је кућа Мир.

Сава Вукојев био је дуго ангажован као стални сарадник Кабинета предсјеника СФРЈ Јосипа Броза Тита у домену кулинарства, гастрономских специјалитета и посебно аранжирнаја банкета за најугледније личности друге половине 20. вијека. У књизи Тито, фасцинације хедонизмом он нам открива мање познату страну Јосипа Броза, који је, поред несумњиве склоности уживању у одабраним јелима и пићу, био брижан и дисциплинован домаћин али често и враголаст у кршењу дисциплине и правила. Вукојев је био и специфичан свједок важних догађаја тог времена па их је у овој књизи описао са много истинских емоција. Издавач је Орион Арт.

Смрт нације Срђана М. Јовановића представља прави мали манифест слободе. Нација – та ријеч је свуда око нас. Ниче је некада ускликнуо како је Бог мртав. Шта би данас рекао о концепту нације? Историја нам говори да прије XIX вијека нације није ни било. А ипак већина нас мисли да су нације са нама одувијек. Издавач је Круг.

Стефан Хесел, 93-годишњи херој француског Покрета отпора, дипломата и један од састављача Опште декларације о правима човјека, књигом Побуните се, кратко, јасно и громогласно проговара позивајући грађане свијета на отпор. Стојећи на бранику хуманистичких и демократских принципа, Хесел заговара нужност дизања сопственог гласа, нужност борбе против свих експлоатацијских механизама који, науштрб права народа, раде у корист беспризорног богаћења мањине. Његова теза трагично је једноставна: људи смо, сви смо једнаки; морамо да знамо шта нам по том праву припада и, ништа мање важно, за то активним учествовањем треба да се изборимо. Издавач је Службени гласник.

Монсанто против света аутора Џејсона Лува књига је која говори о генетски модификованој храни као и о нашој генетски модификованој будућности. Монсанто је једна од највећих пољопривредних и биотехнолошких компанија у свијету. Ствара генетски инжењерисано сјеме и храну. Из ове књиге ћемо сазнати шта Монсанто заиста ради нашој исхрани те зашто многи сматрају њихову пословну праксу дубоко изопаченом. Заснована на педантном истраживању ова књига окончава митове и приказује шокантну стварност задирући и у политичке махинације Монсанта широм свијета. Издавач је SoulFood Publishing.

Глиго Бјелица​

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *