Вулканска ерупција која би могла да уништи Америку

Вулкан у националном парку Јелоустоун у Америци темпирана је бомба чија би активација имала фаталне последице не само по Сједињене Државе, већ и по цио свет. Супервулкан, чији се резервоар лаве показао 2,5 пута већим него што се претпостављало, има потенцијал за 2.000 пута снажнију ерупцију од ерупције вулкана Света Хелена који је 1980. у САД однео 57 живота.
Резервоар магме испод Јелоустонске калдере је дуг 88,5, а широк 29 километара, док му дубина износи између пет и 14 километара. То значи да се испод површине налази довољно вулканског материјала за ерупцију која ни по чему не би заостајала за три највеће еупције супервулкана у протеклих 2,1 милиона година.
Претходна ерупција вулкана у Јелоустоуну догодила се, према тврдњама геолога, пре 640.000 година и била је 2.000 пута већа од ерупције Свете Хелене пре 33 године, а према прогнозама неких стручњака, наредна би била слична тој првој, што значи да би у атмосферу избацила толико вулканског материјала да би се он раширио око целе планете.
Вулкан Света Хелена у северозападном делу државе Вашингтон у САД припремао се готово два месеца за ерупцију, а начин на који се она догодила јединствен је у историји ових катастрофа. Тог 18. маја 1980. године, тачно у 8.32 сати, земљотрес магнитуде 5,1 степени по Рихтеровој скали изазвао је бочну експлозију која је претворила северну падину планине у клизиште.
Брзином од 48 километара на сат врели пепео и камење летели су до удаљености од 24 километра. Истовремено, из средине вулкана куљао је облак пепела у облику печурке, до висине од 25 километара. У катастрофи је погинуло 57 људи и више хиљада животиња.
Темпирана бомба може да експлодира сваког часа
Посматрачи који прате кретања изазвана земљотресом испод Јелоустоуна упозоравају да би ерупција калдере могла да се догоди у свако доба.