Вуксановић себи мјесечно пет плата љекара специјалисте
1 min read
Активисти организација цивилног друштва и истраживачки новинари упутили су Агенцији за борбу против корупције почетком маја захтјев за смјену руководства Аеродрома Црне Горе, предсједника Одбора директроа Божидара Вуксановића и извршног директора, Данила Орландића, сазнаје „Слобода”.
Подносиоци захтјева наводе да су Вуксановић и Орландић прекршили Закон о спречавању корупције из разлога што су себи повећали плате на незаконит начин, а према поузданим информацијама тим поводом је Вуксановић јуче саслушан у Агенцији за националну безбједност.
Наиме, Вуксановићу и Орландићу је управни одбор, чији су они чланови, повећао плате, а у захтјеву се истиче да су од избора на те функције у неколико наврата мијењали Статут предузећа, чиме су себи омогућили незаконито стицање велике имовинске користи кроз енормно повећање плата.
Вуксановић је, како сазнаје „Слобода” из поузданих извора, пријављен да је учествовао у промјени Статута АД „Аеродроми Црне Горе” у своју корист на начин што је донио одлуку о професионализацији мјеста предсједника, што је стављање личног испред националног интереса. Такође, он је закључио штетан уговор на неодређено вријеме, иако Закон о привредним друштвима одређује да мандат Одбора директора траје једну годину.
Вуксановић је себи одредио зараду од 2.600 евра мјесечно, што је пет плата љекара специјалисте.
Паралелно са том зарадом, према поузданим информацијама „Слободе”, Вуксановић још увијек прима зараду као бивши директор Управе за инспекцијске послове. Он је са мјеста директора Управе за инспекцијске послове за предсједника Одбора директора Аеродрома именован трећег јула прошле године, а све вријеме наставио је да и са те функције прима плату у износу од 1.103 евра. Од преласка из Управе у Аеродроме примио је 12 плата у укупном износу од 13.024 евра, али то примање није пријавио Агенцији за спречавање корупције, на чијем је челу Сретен Радоњић.
Према подацима са сајта Агенције за спречавање корупције, Вуксановић је поднио редован годишњи извјештај 30. марта ове године за прошлу годину у којем је пријавио да као предсједник Одбора директора Аеродрома мјесечно зарађује 2,6 хиљада евра, што је чак 31,2 хиљаде евра на годишњем нивоу. Такође мјесечно прима и спортску накнаду врхунског спортисте у износу од 1.000 евра, што је годишње 12 хиљада евра, а као професор Факултета за медитеранске студије мјесечно зарађује 400 евра, односно 4,8 хиљада евра за годину. Вуксановић, годишње, када се саберу сви његови приходи, зарађује 61,24 хиљаде евра.
Његова супруга Винета у Институту за јавно здравље зарађује 1.000 евра мјесечно, односно 12 хиљада годишње, док на Медицинском факултатету зарађује 500 евра мјесечно, односно 6.000 годишње, при чему су њени укупни годишњи приходи 18 хиљада.
Вуксановић је власник стана од 90 квадрата, купљеног, како је наведено на сајту Агенције, по повољним условима, као и викендице од 53 квадрата.
Влада је непун мјесец од именовања Вуксановића за предсједника Одбора директора усвојила Статут тог предузећа које је у власништву државе, а по ком је професионализована функција предсједника Одбора директора. Самим тим његова плата је увећана за чак четири пута у односу на његовог претходника, Војина Влаховића који је на тој функцији мјесечно зарађивао 500 евра.
Влада је прије неколико година донијела закључак којим су зараде предсједника одбора ограничине на просјечну зараду у држави, а чланова на половину тог износа. Након усвајања Закона о зарадама у јавном сектору у државним предузећима кренуло се са професионализацијом те функције, што је за резултат имало драстично увећање зарада на преко хиљаду, па чак и двије хиљаде евра.
Орландић није пријавио извјештај о имовини
Функционер Социјалдемократа Данило Орландић, син Мића Орландића (СД) за извршног директора Аеродрома изабран је крајем августа прошле године, али Агенцији за спречавање корупције, према подацима са сајта те Агенције, није доставио извјештај о имовини и приходима, иако га на то обавезује закон. Прије избора за директора Аеродрома био је дугогодишњи шеф кабинета министра унутрашњих послова и помоћник Агенције за изградњу и развој Подгорице. Прије Орландића функцију директора Аеродрома обављао је Милован Ђуричковић, који је након расцјепа СДП-а остао уз Ивана Брајовића (СД).

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


„То што су се неки наши функционери обогатили баш у мандату чиста је случајност. Тих неколико година, ко зна зашто, све им је ишло од руке .“ – Тако и нашем Божидару ? Мало ли је таквих ? А све по принципу: „Колико је ко ову земљу задужио толико је и заслужио“.
Људи немојте се гријешити једва састављају крај са крајем.Треба их разумјети.