ИН4С

ИН4С портал

Вуксановић: Црногорски језик је насиље над науком и чињеницама

Академик Миро Вуксановић и предсједник Одбора за стандардизацију српског језика Срето Танасић оцијенили су да је одлука америчког Комитет за кодификацију језика о признању црногорског језика ствар политике.
Diskriminacija

карикатура

Академик Миро Вуксановић и предсједник Одбора за стандардизацију српског језика Срето Танасић оцијенили су да је одлука америчког Комитет за кодификацију језика о признању црногорског језика ствар политике.

Како су рекли, не постоји лингвистичка основа за то.

Овдје је ријеч о политици, није ријеч о лингвистици, није ријеч о науци ни о логици, већ о нечему што бисмо могли назвати насиљем над чињеницама. Ја не знам како ће они сада, када су дали себи тако лијеп задатак, преводити са истог језика на исти и како ће утврдити шта је написано на српском, а шта на црногорском језику„, рекао је Вуксановић, а преносе медији.

О нечему одлучују људи који заправо не познају суштину, јер нема примјера у шпанском, енглеском и другим великим језицима да се језици називају именима земаља, као што је то уведено код нас у последње вријеме да смо од једног језика добили четири који се називају по државама„, нагласио је управник Библиотеке Српске академије наука и умјетности.

Он је примијетио да у свијету све чешће влада мишљење, као и у неким нашим крајевима, да „Вук није Вук Караџић, него вук курјак и да он није засновао оно што данас називамо савременим српским књижевним језиком и сакупио Српски рјечник на коме почива новија српска књижевност, те да се он заправо играо нечим што они тек сада, послије 200 година препознају“.

„Без обзира што ово шаљиво дјелује, у томе има истине“, рекао је Вуксановић.

Танасић подсјећа да је Комитет за кодификацију језика у више наврата истицао да нема лингвистичких основа да се региструје црногорски као посебан језик те да може евентуално да се говори о некој варијанти српског језика и претпоставља да су разлози за промјену одлуке политичке природе.

У Црној Гори нема никаквих лингвистичких, па ни социолингвистичких основа да се говори о посебном језику – црногорском и тврдим да они који се залажу за црногорски језик никада неће проговорити црногорским језиком. То ће увијек бити српски језик са извјесним карактеристикама. Не праве се језици тако лако и етикета не мијења ништа„, рекао је Танасић.

Он указује на то да све дијалекатске појединости којима су „закитили тај такозвани црногорски језик“, нијесу ништа друго него појединости српских народних говора који постоје у Црној Гори, али да ниједна од тих појединости није карактеристика само за говоре у Црној Гори.

Он наглашава да све што су Црногорци „створили и на мачу постигли„, све је запамћено и записано на српском језику, те да признавање црногорског језика не представља насиље само над српским народом и српским језиком у Црној Гори, већ и насиље над историјом и културом Црне Горе.

Танасић каже да то што је такозваном црногорском језику дат посебан кôд може дати маха да се у Црној Гори и даље обесправљују они који се изјашњавају да им је српски матерњи језик.

Када би постојао заиста црногорски језик који се разликује од српског језика, вјерујем да не би ни било државног насиља над српским језиком и говорницима српског језика. Зашто у Швајцарској нико не негира њемачки језик ако је носилац француског језика? Зато што се та два језика лијепо разликују„, објаснио је Танасић.

Предсједник Одбора за стандардизацију каже да се, имајући у виду прилике у Босни и Херцеговини, Хрватској, Црној Гори, мора размишљати о стандардизацији српског језика.

Неће ту бити неких револуционарних одступања од овога што данас имамо, али стандардни језик се с времена на време обнавља, дограђује, дорађује, његова норма се коригује, допуњује„, појаснио је Танасић, позивајући се на социолингвистичке прилике у региону.

Он је поменуо тежњу у БиХ за стварањем језика који називају босанским, затим вишедеценијску системску језичку асимилацију српскога народа у Хрватској, па се само половина становника који се изјашњавају као Срби изјашњава да им је српски језик матерњи.

Вуксановић сматра да српски језик свим овим догађањима није угрожен, да је ријеч о великом језику који има пола милиона речи, али да се само мали проценат користи у свакодневном говору и другим начинима изражавања.

Српски језик не може бити угрожен ни деобама ни различитим називима, увијек ће се знати шта је српски језик, али је он угрожен од нас самих„, оцијенио је Вуксановић, док Танасић сматра да држава мора да реагује и обезбиједи да се основно право – право на језик поштује свуда гдје Срби живе, јер су права српског народа у БиХ, Хрватској, Црној Гори и Македонији угрожена.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Вуксановић: Црногорски језик је насиље над науком и чињеницама

  1. Коме причате благо ви у памет народу којем се у 21 вијеку производе некакви нови језици и нове тенда цркве.Нама се спрда сав нормалан свијет.

  2. Naravno da su srpski, hrvatski, crnogorski i bosanski jezik isti jezik sa različitim nazivima. I tačno je da su različiti nazivi stvar dogovora ili kako kaže vaš sagovornik stvar politike. I to prvenstveno loše srpske hegemonističke i nacionalističke politike. Španci ne traže od Meksika, Argentine i sl. da budu dio Španije i da španski kralj bude i njihov kralj. Ni englezi nemaju pretenzija da vladaju SAD i prisajedine je Engleskoj. Srbi imaju sve te loše osobine i zato svi bježe od njih i ne žele da imaju ništa zajedničko sa njima. Zaista samo stvar politike.

    1. Otidjite do Argentině ,Mexika,ili u bílo koju zemlju hispano jezickog podrucja pa zucnite nesto protiv tog jezika,pa vidíte koja budala ce ispasti od vás.Ako ste uopste mrdnuli dalje od Cijevne.A ví mozete sebi dáti za právo da zborite i dukljanski jer se izjasnjavate dukljaninom,sto vam nijedan Srbin nece osporiti.Mozete i zecanski,montenegrinski…Mene cudi kako Zagorci ne traze odvajanje od sluzbenog hrvatskog.Ili Hrvati iz podravskog kajkavskog podrucja da traze odvajanje od hrvatskog jezika koji je stvoren u Hercegovini,Dalmaciji,Bosni ,CG,Srbiji…Kao sto bi Pirocanci,Vranjanci,Leskovcani ,Goranci,mogli da traze svoj jezik odvojen od srpskih jezika.Mogli bi npr.oni napraviti nekoliko slova kao ,Tj,čs,po Sojicevom modelu,gde bi Sojic bio najbolji lingvista.Ocigledno je da svi imaju svog Sojica.Nijedan Srbin ne spori drzavu CG,bar oni Srbi koje znam.Vasa teza da beze svi od nás Srba,je smesna,pre ce bití da su po potrebi mnogi trcali uz nás zagrljaj kad zagusti.I uvek je tako bílo dok se „braca“nisu osilila.Postoje i oni Srbi koji vrlo rado beze od svih balkanskih naroda,pa razmisljaju o reciprotitetu ponasanja.Ali i to je jadno i smesno.Dakle,deklarisi se kako hoces ali ne ugrozavaj nikoga oko sebe.Píši kako hoces samo nek te razumeju,govori kako hoces samo bez uvreda.

    2. Sve sto pises neka ti bude i bice,samo ces u toj novj drzavi USZ-Ujedinje Srpske zemlje moci imati Riksu,kao sto u ovoj to radis,pa vidji kao ce ti biti!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *