Потпредседник владе и министар одбране Србије Милош Вучевић поручио је данас да неће бити ни посредног ни непосредног признања Косова*, као и да Србија неће дозволити нове „Олује“, „Бљесак“ или погром Срба на Косову* попут оног из 2004. године.
„Позиције Србије у суштинском делу су врло јасне. Политика Србије мора да буде мудра. Данас нам треба политика Милоша Обреновића“, рекао је Вучевић за РТВ.
Говорећи о најављеном Народном покрету за Србију, рекао је да је то позив грађанима да се сви уједине у одбрани Србије од свих видова притисака и уцена.
„Морамо да разумемо да тај покрет није формално-правно дефинисан, нема строге ивице, и он ће настајати у наредном периоду, као што се развија сваки покрет. Да се ујединимо у одбрани српских интереса и државе Србије, а да их стриктно не закуцамо, јер нико не зна шта ће бити“, рекао је Вучевић.
Вучевић је, гостујући у емисији “Прави угао”, рекао да је идеја да се дође до уједињавања у шири политички надстаначки контекст, и то не ради прикривене кампање за неке будуће ванредне парламентарне изборе, већ у контексту онога што нам се дешава због Украјине и Косова и Метохије.
На констатацију да се у ервопском предлогу наводи да се њиме регулишу односи Србије и Косова, на принципима Повеље УН, те да се тако односе уређују државе, Вучевић је рекао да је његов став управо супротан, јер се по Повељи УН не може одузимати територија једној држави на силу.
„Помињање Повеље УН је у интересу Србије. Они беже од Резолуције 1244, од надлежности УН, хоће да укину периодично извештавање УН о ситуацији на КиМ“, рекао је Вучевић.
Министар Вучевић каже да је страни посредницима у преговорима са Приштином циљ да Косово* постане члан Уједињених нација, а да је Београду циљ да се направи договор на основу Повеље УН.
На питање да ли је то позив да се предлог прихвати или одбије, Вучевић је рекао да је позив у покрет позив за све грађане, политичке странке, невладине организације, интелектуалце, раднике, сељаке, да бране и одбране Србију.
“Мислите да међународни посредници знају шта је споразум који треба да се имплементира? Па, не знам ни ја, а од нас се тражи да се изјашњавамо за сваку ствар. Зашто би ми једини говорили све детаље и отварали све карте? Ко хоће да зна редослед наших потеза нека гледа шта смо до сада урадили. Нека гледају шта смо урадили око уласка тзв Косова* у Унеско, па онда у Интерпол, па 28 отпризнавања тзв. Косова, па наш труд да се спречи усвајање резолуције УН о Србима као геноцидном народу”, каже он и додаје да мора да постоји неки ниво поверења и да Вучић ништа није потписао.
На констатацију да Мирослав Лајчак данас у Београду контолише имплементацију споразума, Вучевић каже да он треба да се врати корак уназад, да види шта је са Бриселским споразумом.
„Не знам шта да разговарамо, када нема Заједнице српских општина“, рекао је Вучевић и додао да председник Александар Вучић то понавља увек, и на сваком месту.
„Шта да се имплементира када ништа није потписано… Тражите да се изјашњавамо на сваку њихову изјаву. Ми знамо где су нам црвене линије, и у том малом простору морамо да маневришемо“, додао је Вучевић.
Поручио је да нема ни посредног ни непосредног признања Косова, нити ће бити „Олује“, „Бљеска“ или погрома попут оног из 2004. године.
На питање како то може да гарантује, рекао је: „Нека провере ако су луди да проверавају“, а на примедбу да су „нам везане руке“, одговорио да се „везане руке некад могу одвезати“.
На питање зашто је потребан нови покрет, каже да су се промениле околности и политички моменат.
„Имамо нови предлог, додатне притиске, чекају нас избори у добром делу ЕУ, у САД, запад очекује да се реши косовско питање у контексту украјинске кризе“, рекао је Вучевић, преноси Косово онлајн.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: