ИН4С

ИН4С портал

Вриска, гурање, “хаос” – овако нечега под Трумпом било није

1 min read

Фото: ЕПА

Метрима високе полице, пуно старих књига, букет цвећа, старински глобус, плус заставе гостију: изгледа пословно, док Цо Бајден и Владимир Путин примају новинаре на фототермин као увод у њихов самит у Женеви.

Иза кулиса, међутим, ствари су све само не пословне. Влада, како посматрачи описују, „хаос“. Новинари су ван себе од беса.

Долази до сцена које се никако не уклапају високу дипломатију самита на врху у „граду мира“ Женеви: безбедњаци спречавају акредитоване новинаре да уђу у вилу Ла Гранџ – баш док Бајден и Путин са својим министрима спољних послова позирају испред камера.

Представници америчких медија из такозваног председниковог медијског пола тј. колеге из малог круга одабраних који прате Бајдена, жале се на то да су их вукли, гурали и драли се на њих. Амерички новинари су врло касно стигли у библиотеку, а и то тек на инсистирање особља Беле Куће. Представници медија тврде да су их руске снаге безбедности гурале и уралале на њих.

Па су новинари и званичници Беле Куће урлали на њих. Понашање према медијима било је „најхаотичнија“ ствар коју је видела у својих девет година извештавања о из Беле Куће, жали се председничка репортерка „к“ Анита Кумар.

Или у преводу: Тако нешто није било могуће под Доналдом Трампом. Замислите шта би се десило да је за време његовог мандата Путиново обезбеђење насрнуло на америчке новинаре, оне које лично прате председника САД.

Једина прилика коју су медији имали да приступе обојици председника током самита завршила се у „хаосу“, твитовала је Кејтлан Колинс, главни дописник ЦНН из Беле Куц́е. Неколико америчких новинара су Руси избацили из собе. Руски безбедњаци су новинаре из пратње председника САД вукли за одела, пише Цоллинс, позивајуц́и се на такозвани телевизијски поол који прати Бајдена.

Оба председника су и видела и чула макљажу, кажу новинари који били присутни у вили. Да ли је Бајден свестан размере и позадине хаоса у том тренутку? У САД ће ствар вероватно имати последице. Традиционално самопоуздани медији одавно се жале да влада Бидена систематски спречава било какав контакт с председником. Такве жалбе су већ биле гласне на маргинама самита ЕУ-САД у Бриселу протеклих дана.

Иначе, Бајден је одржао само једну једину конференцију за штампу у Сједињеним Државама. Критичари сматрају да се председник плаши сопствених лапсуса. Биденова одлука да не одржи заједничку конференцију за штампу са Путином након самита у Женеви спада у ову категорију. Републиканци код куће оптужују Бидена да је „слаб“. Председник Трамп се, с друге стране, суочавао са новинарима неколико пута дневно, често спонтано, и одговарао је на питања, мада понекад и безобразно.

Аутор: Данијел Фридрих Стурм
Превод: Мирко Вулетић

Die Welt

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Вриска, гурање, “хаос” – овако нечега под Трумпом било није

  1. Kod njihove kuce je razvijena kultura ponizavanja i omalovazavanja svega sto je rusko pa i samog predsednika Rusije.Novinarima je bilo dozvoljeno da o njima pisu kako zele i mnogi su se isticali u tome.To se moglo najbolje videti i po ponasanju novinara koji je vrsio intervju sa ruskim Predsednikom pre dva dana.Prekidao ga je u pola reci , nametao zakljucke , postavljao nedolicna pitanja, sto je izazvalo reakciju riskog Predsednika.
    Noseni tom ,, slobodom,, koja se kosi sa profesijom , nisu postovali protokol.Narocito mere sigurnosti sto je dovelo i do ovoga.Pa na aerodromima se postuju mere koje odredjuju nadlezni a ovamo njima smeta sto im ruske sluzbe traze postovanje istih tih mera.
    Americki novinari , skloni preterivanju i preuvelicavanju, od ovoga ce napraviti konstrukcije , koje nece imati veze sa stvarnoscu ali ce ici ka zadatom i njima nametnutom cilju , sto je susta suprotnost profesiji.

  2. Kонференција у Јалти 1945. године поставила је темеље за поделу свијета на зоне утицаја три велика побејдника у Другом свј етском рату: САД, Уједињено Краљевство и, пре свега, Совјетски Савез. Током хладног рата, свака страна је јавно грдила другу страну, али под столом су се увек разумјели. Историјска истраживања су показала да, иако је споразум могао да се претвори у сукоб у било ком тренутку, вербално злостављање је дизајнирано да завари сваки камп, а не да науди противнику / партнеру.

    Овај систем никада није доведен у питање. Тек када је СССР нестао 1991. године
    Од тада, САД тврде да су једина хипер сила која може да организује свет. Међутим, нису успели. Много пута су Кина и Русија – наследнице СССР-а – покушавале да прерасподеле карте. Ни они нису успели, али нису престали ни да напредују. Велика Британија, која се придружила Европској унији током хладног рата, напустила је ЕУ да би поново учествовала (Глобал Британија). Дакле, више не постоје три, већ четири силе које желе да поделе свет.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *