ИН4С

ИН4С портал

Војници туже Јапан због Фукушиме

1 min read

fokusima

Војници САД поднијели су колективну тужбу против Токијске електропривреде због изложености зрачењу током операције „Пријатељи“.

Колективну тужбу против Токијске електропривреде (ТЕПКО) поднијело је 79 америчких војника, који траже одштету од око милијарду долара за здравствене последице које су претрпјели услед излагања радијацији током нуклеарне кризе у Фукушими, јављају преносе јапански медији.

Седам америчких војних бродова, међу којима и носач авиона „Роналд Реган,“ учествовали су у операцији „Пријатељи“ чији је циљ био достављање намирница пострадалом јапанском становништву у региону Тохоку који су 11. марта 2011. године погодили снажан земљотрес и велики цунами.

Токијска електропривреда је власник нуклеарне централе „Фукушима 1“ која је оштећења у налету тог цунамија и чије особље, због неадекватне опреме и планирања, тада није успјело да спријечи изливање радијације.

Подносиоци тужбе, морнари са носача „Роналд Реган“, тврде да је Токијска електропривреда у више наврата увјеравала америчку морнарицу да њено људство неће бити угрожено приликом достављања помоћи граду Сендаи, упркос томе што су из реактора централе у Фукушими у ваздух испуштене велике количине радијације.

Амерички брод и хеликоптери током приласка Сендају ушли су у облак радијације који се надвио над Тихим океаном.

„Роналд Реган“ је носач авиона на нуклеарни погон, па је због тога и иначе опремљен сензорима који детектују радијацију. Ти сензори забељежили су повишење радијације, па је на броду извршен покушај деконтаминације прскањем палубе помоћу распршивача који служе за гашење пожара, након чега је посада ангажована да помоћу детерџената и џогера покуша да заједно са том водом спере радиоактивне честице у море.

Подносиоци тужбе сматрају јапанску компанију одговорном за деформитет своје новорођенчади, канцер и друге здравствене проблеме које они доводе у везу са изложеношћу радијацији током операције „Пријатељи“.

У вријеме трајања те операције јапанској и америчкој јавности је било саопштено да су амерички морнари изложени малој количини радијације – дози која се у свакодневном животу прими за мјесец дана из земљишта, камена и других природних објеката.

Морнари са „Роналда Регана“, међутим, тврде да су удисали радиоактивне честице и да су били присиљени да пију радиоактивну воду, јер се пијаћа вода на њиховом пловилу добија десалинацијом морске воде која је у то вријеме била контаминирана услед снажних киша које су пропратиле експлозије реактора у Фукушими.

Стручњаци у источној Азији тврде, међутим, да нивои радијације у ваздуху нису били толико високи да озбиљно угрозе здравље, као и да је за развој малигнитета у највећем броју случаја потребно више година, те да ће зато бити врло тешко, ако не и немогуће, доказати узрочно-последичну везу између Фукушиме и обољења америчких морнара непосредно након нуклеарне несреће.

Ова тужба могла би да додатно отежа положај Токијске електропривреде коју у Јапану хиљаде грађана и фирми туже за огромну економску штету нанесену пољопривреди, рибарству, туризму и породицама присиљеним на евакуацију.

Тужба, такође, представља мрљу на операцији „Пријатељи“ која је требало да покаже америчку солидарност са пострадалим јапанским становништвом и демонстрира корисност присуства америчких трупа у Земљи излазећег Сунца.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *