ИН4С

ИН4С портал

Власт бјежи од референдума о НАТО због страха од пораза

1 min read

Представници Покрета за неутралност Црне Горе, извршни директор Марко Милачић и члан УО Стефан Ђукић, састали су се са амбасадорком Пољске Иреном Татаржињском.

pokret za neutralnost

Извршни директор Покрета Марко Милачић детаљно је упознао пољску амбасадорку са радом Покрета за неутралност. Посебно је истакао, имајући у виду позивницу за приступ НАТО алијанси, неопходност да о томе народ да свој суд на референдуму. Он је казао да је фер референдум, у подијељеном друштву какво је црногорско, нужност уколико желимо да избјегнемо додатна заоштравања.

Милачић је такође амбасадорки казао да је упорно инсистирање атлантиста на скупштинском одлучивању најбољи знак страха од већинске народне воље и пораза на референдуму. Он је изразио сумњу у истраживања која говоре о расту подршке уласку у НАТО савез и то поткријепио чињеницама из афере “Депеша” у којима је обнародовано да је значајно умањиван проценат оних који нису за приступање НАТО-у. Осим тога, истакао је да би референдум представљао позитиван преседан за демократски живот Црне Горе.

Милачић је такође упознао амбасадорку са осталим битнијим подацима из афере “Депеша”, нарочито онима који се тичу питања референдумског изјашњавања. Споменуо је да се у депешама могло прочитати денунцирање, између осталих, присталица неутралности од стране шефа дипломатије Игора Лукшића, приликом његових званичних посјета.

Члан УО Покрета за неутралност, Стефан Ђукић, је упознао амбасадорку Татажињску о концепту неутралности за који у Покрету сматрају да би био најприхватљивији за Црну Гору а који је најближи неутралности коју баштини Република Ирска. Најавивши Студију о неутралности, коју ће Покрет издати убрзо, навео је политичке, економске и историјске разлоге за заузимање неутралне позиције. Уз то, изнио је мишљење да Црна Гора треба своје ресурсе, људске и новчане, да преусмјери на унапређивање институција и приближавање Европској Унији, која је економски и политички далеко важнија, а притом, захваљујући “ирској клаузули”, гарантује евентуалну војну неутралност својим чланицама.

Ђукић је такође говорио о кампањи која се води у црногорским медијима, количини блокаде на коју Покрет наилази као и недовољном и погрешном информисању грађана које се базира на општим мјестима и нејасним аргументима.

Посјета амбасади Пољске је једна у низу посјета страним амбасадама у циљу упознавања страног фактора о фактичком стању у Црној Гори након добијања позивнице за приступ НАТО савезу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *