ИН4С

ИН4С портал

Више неће бити хапшења српских сватова? Нови закон дозвољава истицање националних симбола?

1 min read
Влада Црне Горе утврдила је јуче Предлог закона о избору, употреби и јавном истицању националних симбола.

Влада Црне Горе утврдила је јуче Предлог закона о избору, употреби и јавном истицању националних симбола. У складу са Уставом дефинисаним мањинским правима, новим законом се омогућава припадницима мањинских народа и других мањинских националних заједница, односно народима као колективитетима, избор, употреба и јавно истицање националних симбола. Предложеним законским одредбама требало би да се јасно дефинишу ситуације када је употреба националних симбола забрањена, преноси „Дан“.

Међутим, с обзиром да Срби нису мањински народ, остало је недоречено да ли се новим законом ситуација мијења и за њих. Свједоци смо да када се год истиче српски барјак црногорске власти посежу за хапшењем. Ради се о селективној правди и селективним правима која нису иста за све грађане Црне Горе. Да ли се ствари мијењају новим законом или се овим само легализује употреба сепаратистичких симбола Санџака и албанских паравојних формација?

Министар за људска и мањинска права Мехмет Зенка казао је након сједнице за „Дан” да је припадницима мањина предложеним законом дозвољена употреба националних симбола у приватним прославама, културним и политичким догађајима.

Фото: Дневне новине

„Националне мањине могу употребљавати своје симболе у својим политичким активностима, на свадбама и другим приватним прославама. Дозвољена је употреба и у институцијама чији је оснивач општина у срединама у којима мањина чини изнад пет одсто становништва. Забрањена је употреба државних симбола у свим институцијама Владе и државе Црне Горе, у Скупштини, на Универзитету, у школама и слично,“ изјавио је Зенка.

Зенка није појаснио да ли се то односи и на сепаратистичку заставу Санџака, која је била истакнута чак и на свадби сина високог функционера СД-а Џевада Шабовића, Аднана. Подсјетимо, да за разлику од српских сватова, гдје је полиција веома ажурна да упропасти весеље, у овом случају, као и у многим случајевима када су истицане албанске, хрватске и турске заставе, није било никакве интервенције. Није чак било ни већег реаговања у медијима.

Министар за људска и мањинска права није појаснио ни да ли се овај закон односи на истицање симбола албанских паравојних формација, на које држава ни до сада није реаговала. Тј. шта се у новом закону тачно подразумијева под националним обиљежјем.

Румија, мај 2017.

Влада је задужила надлежне ресоре да, ради усклађивања са утврђеним предлогом закона, припреме измјене и допуне одредби Закона о државним симболима и Закона о јавном реду и миру, како би се истовремено, као јединствена цјелина, упутили у скупштинску процедуру, наводи „Дан“.

Остаје да видимо да ли нови закон ставља тачку на угрожавање основних људских права, прије свега српске заједнице у Црној Гори. На истицање барјака грађани су и према Уставу имали право, али су та права непостојећа када су у питању Срби.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Више неће бити хапшења српских сватова? Нови закон дозвољава истицање националних симбола?

  1. Чекајте сад, ако тврдите да Срби нису мањина што вас ово тангира? Обесите заставу МНЕ ако вам је то матична држава.

    Живела Србија и њена немилосрдност према поцрногорчењацима.

  2. Није то због Срба. То је донешено само због Албанаца, јер им власт не може ништа.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *