Вијеће за националну безбједност: Нове мјере политике према странцима и јача међудржавна сарадња
Интензивнија међудржавна размјена података, смањење боравка са 90 на 30 дана за земље које су на безвизном режиму, а нијесу усклађене са ЕУ визном политиком, те укидање боравка власницима неактивних фирми у страном власништву, неки су од закључака Вијећа за националну безбједност, које је, на сазив предсједника Владе Милојка Спајића, засједало у понедјељак, 4. новембра.
На сједници су разматрана актуелна безбједносна питања од значаја за Црну Гору, са посебним фокусом на присуство страних држављана и миграционе токове, очување јавног реда и безбједности, стање у области визне и миграционе политике и јачање међуинституционалне сарадње у области контроле боравка, запошљавања и финансијских активности странаца, наводи се у саопштењу.
– Након интензивних разговора, које су са колегама из Републике Турске претходних дана водили предсједник Владе, министри вањских и унутрашњих послова, те челници безбједносних служби, договорена је јача сарадња и размјена података између надлежних органа двије земље, уз гаранције на највишем нивоу – додаје се.
Вијеће је, како наводе, задужило Министарство вањских послова да измјеном Уредбе о визном режиму, држављанима земаља које нијесу усклађене са ЕУ визном политиком, а тренутно улазе у Црну Гору без визе, смањи дозвољени боравак са 90 на 30 дана, у циљу веће контроле и хармонизације са европском визном политиком.
Такође, закључено је да се, кроз измјене и допуне Закона о странцима, прецизније дефинише основ за остваривање привременог боравка, на начин да се као основ предвиди улагање у непокретности у минималном износу од 200.000 еура, док би могућност стицања боравка по основу оснивања фирме била замијењена условом запошљавања на пуно радно вријеме код регистрованог послодавца, односно новооснованог привредног друштва.
Вијеће је констатовало да су евидентни случајеви кршења пореских прописа од стране правних и физичких лица страног поријекла.
– У складу са тим, Пореска управа ће Управи полиције достављати податке о неликвидним и неактивним фирмама у власништву страних држављана, како би Управа полиције спровела провјере и, сходно Закону о странцима, покренула поступке за укидање привременог боравка у случајевима када за то постоје законски услови – наводи се.








NEZAVISNA SAMOSTALNA UGLEDNA POSTOVANA PRAVNA SAMODOVOLJNA SIGURNA BEZBEDNA CG U SRJ I U DZSICG BILA 100.000 PUTA VISE NO DANAS. ETO KO DPSU VERUJE …PASJA V.