ИН4С

ИН4С портал

Видовдан – судбински датум Срба

Косовска битка представља најтежи моменат у српској историји. Иако модерни историчари воле да кажу како Срби славе свој пораз, њима заправо измиче из вида истински значај овог догађаја: Срби су тада преломили своју судбину - којем ће се привољети царству. Направивши свој избор исцртали су свој историјски пут - пут распећа.

Видовдан

Ниједан датум није судбински везан за историју српског народа као што је то Видовдан. Све што им се у историји дешавало, најгоре и најбоље, дешавало се на 28. јун.

Срби, као и Словени били су увијек духован народ. Једино су они вјеровали у Бога који није био антропоморфан. У предхришћанском добу звали су га словенским именом Вид или Световид јер је давао видјело познања истине, и слављен је управо на овај датум. Веза Бога и Срба настављена је по њиховом крштавању које је само употпунило вјеру и везу са Богом која је већ била веома јака. Њихова одлука уочи Косовске битке – одлука је савезништва са Богом, ма каква сила пред њих стала.

Косовска битка представља најтежи моменат у српској историји. Иако модерни историчари воле да кажу како Срби славе свој пораз, њима заправо измиче из вида истински значај овог догађаја: Срби су тада преломили своју судбину – којем ће се привољети царству. Направивши свој избор исцртали су свој историјски пут – пут распећа. Зато је Косово света земља одакле се за све нас отворило Царство небеско на висини, и страдање на земљи.

Срби су тада спознали и своју снагу: прошли су кроз свој најтежи дан – дан који их није сломио. Никада више, ниједан догађај неће бити страшан и потресан као 28. јун 1389. године. Преживјевши свој најтежи дан у историји Срби су спознали да могу да све. Да неће нестати. И то није српски пораз, него побједа.

Ова нит савезништва са Богом пратиће све српске одлуке и подлога је свих страдања.

Сарајевски атентат

Српска везаност за Видовдан јасна је свима, па чак и душманима. Аустроугарски надвојвода Франц Фердинанд управо је имао на уму на понизи Србе заказавши своје парадирање окупираном тероторијом баш 28. јуна 1914. године. Испоставиће се ипак, да је тај датум постао судбински и за њега.

Док се возио својом најмлађом колонијом, млади Гаврило Принцип убио је окупатора његове земље и народа. Принцип је постао мученик кога је касније распело цијело човјечанство наводећи га као разлог почетка Првог свјетског рата. Аустроугарска је 1914. године оптужила Србију – крвник је оптужио жртву за ужас страдања у којем је српски народ имао преко милион жртава. Принцип је умро, од последица мучења, само пар мјесеци пред крај рата.

Версајски мир

Не само да се 28. јун узима као датум почетка Првог свјетског рата, него је и Версајски мир склопљен управо на Видовдан 1919. године. Први свјетски рат почиње и завршава Видовданом.

Версајски мир је потписан са Њемачком која је тада морала признати да је искључиви кривац за рат. Међутим, чак и данас, много чешће, историчари за све криве Принципа, и преко њега Србе – који су већ цио вијек сатанизовани од стране Запада.

Устав из 1921. године

На Видовдан 1921. године српски краљ Александар Карађорђевић донио је Устав Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, прве политичке заједнице јужних Словена. На чело парламентарне монархије је постављена династија Карађорђевића. Устав је важио осам година.

Резолуција Информбироа 1948. године

Интересантно, да су чак и догађаји за вријеме комунистичке владе везани за Видовдан. Иако је успостављена атеистичка влада, судбинска везаност за Видовдан није престала.

Резолуција Информбироа, донесена је 28. јуна 1948. године у Букурешту. Она је означавала коначни раскид између Стаљина и Тита. Југославија је избачена из комунистичког блока након чега постаје несврстана.

Милошевић предат Хагу на Видовдан

Није случајно бивши предсједник Слободан Милошевић изручен Хагу баш на Видовдан. То је био још само један покушај кршења српске душе, којој је овај датум најсветији у историји.

Његов политички успон почиње на Газименстану 28. јуна 1989. године. 12 година касније на Видовдан предат је Хагу. Остаје чињеница да је одлука о изручењу Милошевића Хагу донесена незаконито – нико од судија није жеио да потпише рјешење, па је то на крају учинио службеник Министарства правде.

„Нас су бомбардовали, јер је Милошевић одбио да земљу прода Сименсима,“ изјавио је прије неколико година Емир Кустурица. Са Запада „нијесу нападали Србију због Милошевића, него Милошевића због Србије“. 

Немоћни да га осуде, чак и у монтираном хашком процесу, Милошевић је убијен у Хагу 11. марта 2006. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Видовдан – судбински датум Срба

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *